Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/DD2/415/5/06
z 14 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/DD2/415/5/06
Data
2006.02.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członkowie rodzin
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie wypłacone pełnoletniej córce będzie stanowiło koszt uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.216 § 1 oraz art.14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18-01-2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia wypłaconego pełnoletniej córce, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


p o s t a n o w i ł


uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 18-01-2006r. wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wynagrodzenia wypłaconego pełnoletniej córce.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia Pan pełnoletnią córkę, która wspólnie z Panem zamieszkuje.
Pana zdaniem wynagrodzenie wypłacone pełnoletniej córce stanowi koszt uzyskania przychodu.

Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa(tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) organ podatkowy informuje:
Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tejże ustawy.

Warunkiem uznania za koszt uzyskania przychodu jest każdorazowo łączne spełnienie dwóch przesłanek:

1/ celem powinno być osiągnięcie przychodów, i

2/ wydatek nie znajduje się na liście zawartej w art.23 ust.1 ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które w żadnych okolicznościach nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Przepis ten nie dotyczy wartości pracy pełnoletnich dzieci podatnika (a także pełnoletnich dzieci wspólników spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zatrudnia Pan pełnoletnią córkę , a zatem przepis art.23 ust.1 pkt 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w tym przypadku nie ma zastosowania.

W świetle powyższego, wynagrodzenie wypłacone pełnoletniej córce jest kosztem uzyskania przychodu - oczywiście przy założeniu, że wynagrodzenie to pozostaje w związku z przychodami uzyskanymi przez Pana z prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Pana w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej wynagrodzenia wypłaconego pełnoletniej córce jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj