Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PP/443-70/05
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-70/05
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
rolnik ryczałtowy
zapłata


Pytanie podatnika
Podatnik, zwrócił się z zapytaniem dotyczącym zachowania prawa, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, w sytuacji zapłaty należności wynikającej z faktury VAT RR na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, z pominięciem rachunku bankowego nabywcy.


Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy, stwierdza, że stanowisko podatnika, - przedstawione we wniosku z dnia 10.08.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zachowania prawa, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy o VAT, w sytuacji zapłaty należności wynikającej z faktury VAT RR na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, z pominięciem rachunku bankowego nabywcy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.08.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku podatnik zwrócił się o zajęcie stanowiska odnośnie zachowania prawa, o którym mowa w art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku dokonania zapłaty należności z faktury VAT RR na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego z pominięciem rachunku bankowego nabywcy. Zdaniem podatnika, fakt dokonania zapłaty na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego z konta osobistego nabywcy lub jego żony, przekazem pocztowym, bankowym lub w kasie banku, w którym rolnik posiada rachunek nie powoduje utraty prawa, o którym mowa w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ponadto podatnik oświadczył, że nie toczy się w stosunku do niego postępowanie kontrolne, podatkowe ani przed sądem administracyjnym.
Stanowisko organu podatkowego:
Odzyskanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku przez wystawcę faktury VAT RR odbywa się, zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), poprzez zwiększenie u niego kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 tj., kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynikający z wystawionych przez niego faktur dokumentujących jego sprzedaż.
Zgodnie z art. 116 ust. 6 w cytowanej ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
1)nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2)zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zwarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
3)w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.
Jak wynika z powyższych zapisów ustawowych, m. in. istnieje wymóg zapłaty należności za produkty rolne na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, brak jest natomiast uregulowań dotyczących, skąd przedmiotowa zapłata winna być dokonana.
Zatem, odpowiadając na pytanie zawarte we wniosku, tj. czy w sytuacji dokonania zapłaty za należności wynikające z faktury VAT RR na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, z pominięciem rachunku bankowego nabywcy, poprzez zapłatę z konta osobistego nabywcy lub jego żony, przekazem pocztowym, bankowym lub w kasie banku, w którym rolnik posiada rachunek, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabycia produktów rolnych, wykazana w fakturze VAT RR powiększa u nabywcy kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
W tym stanie rzeczy stanowisko podatnika, należy uznać za prawidłowe.
Zgodnie z art. 14 a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu O/Z Legnica w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj