Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIA/415/05/2006
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIA/415/05/2006
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
przychód z działalności gospodarczej
środek trwały
wkłady niepieniężne
zbycie


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustalić wartość początkową składników majątku wniesionych do nowo zawiązanej spółki osobowej?W jaki sposób ustalić przychód i koszty w przypadku zbycia składników majątku?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14a § 1, art. 14b, art. 14c, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.12.2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z treścią art. 22 g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, iż zamierza Pan wnieść przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) jako wkład niepieniężny do nowo zakładanej spółki osobowej, tym samym wartość początkowa wniesionych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych winna być ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału w wartości nie wyższej jednak niż ich wartość rynkowa.

W przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych uprzednio wniesionych jako aport do nowo zawiązanej spółki osobowej zastosowanie znajduje przepis art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1. Dochodem lub stratą ze zbycia składników majątku jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt , dokonanych od tych środków i wartości.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...) . Powyższe ma również zastosowanie do uzyskanych dochodów bądź poniesionych strat z tytułu zbycia środków trwałych bądź wartości niematerialnych i prawnych. Zdarzenia te mają wpływ na źródła przychodów i wysokość kosztów uzyskania przychodów poszczególnych wspólników, udziałowców.

Reasumując przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj