Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426-PD-415/57/05
z 6 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426-PD-415/57/05
Data
2006.01.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ( rozliczająca się w formie podatku liniowego ), może zawierać umowę o dzieło i wystawiać rachunki do tych umów, stosując koszty uzyskania przychodu w wys. 50% i obliczając zaliczkę w wysokości 20%, jeżeli przedmiot ww. umowy może być wykonany tylko w przypadku odpowiednich uprawnień tj. prowadzenia odpowiedniej działalności gospodarczej na podstawie uzyskanej koncesji na prowadzenie działalności oraz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm), w związku ze złożonym przez Agencję O. wnioskiem z dnia 28.11.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego-Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż może być zawarta umowa o dzieło z innym podmiotem gospodarczym i rozliczona zgodnie z przepisami dotyczącymi ww. umów za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym, podatnik zawarł umowę o dzieło z innym podmiotem gospodarczym, o dzieło dydaktyczne i przeniesienie praw autorskich, dotyczącą przygotowania i zaprezentowania zajęć dydaktycznych z przedmiotów praktyka zawodowa, opracowanie nowych materiałów szkoleniowych, udostępnienie tych materiałów skierowanym na praktykę uczniom. Umowa o dzieło zawarta na wykonanie usługi wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.Zdaniem podatnika, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (rozliczająca się w formie podatku liniowego) może zawierać z innymi podmiotami gospodarczymi umowy o dzieło i wystawiać rachunki do tych umów, stosując koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 % i zaliczkę na podatek w wysokości 20 %, a następnie po otrzymaniu informacji PIT-8B rozliczyć przychód w zeznaniu PIT-37 za rok podatkowy.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) rozróżnia źródła przychodów, sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł, a także obowiązki płatników w zakresie obliczania, poboru i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy. Zgodnie z art. 5a pkt 6, art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3, art. 13 pkt 8 lit. a, art. 41 ust. 1 i ust. 1a,ust. 2,art. 42 ust. 1 i ust. 2 tejże ustawy źródłami przychodów są działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. Przez pozarolniczą działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły , prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.Za przychody z działalności wykonywanej osobiście , o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody z tytułu osobistego wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Zgodnie z art. 41 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą , osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, z zastrzeżeniem ust. 4 są obowiązane jako płatnicy pobierać , zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b. Zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1, obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się , z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia , o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8 , jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika , że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony mienia i usług detektywistycznych opodatkowaną na zasadach ogólnych, zaś w ramach umowy cywilno - prawnej zamierza wykonywać osobiście (bez zatrudnienia żadnych osób) na rzecz innego podmiotu gospodarczego, szkolenia -przygotowania i zaprezentowania zajęć dydaktycznych z przedmiotów praktyka zawodowa, opracowanie nowych materiałów szkoleniowych i udostępnienie tych materiałów skierowanym na praktykę uczniom, które to według oświadczenia wchodzą w zakres jego działalności gospodarczej.Odnosząc się do powyższego tut. organ podatkowy stwierdza, że zaliczenie przychodów uzyskanych przez podatnika z umowy zlecenia, o dzieło do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 updf zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów zlecenia lub umów o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenie lub o dzieło zostanie zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną , bądź jej jednostką organizacyjną, w tym również jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej,
  3. umowa zlecenia nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że nie spełnia Pan ww. warunku, a zatem przychody w zakresie usług szkoleniowych nie mogą być zakwalifikowane jako uzyskane ze źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym podatnik winien doliczyć uzyskany przychód do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ,opodatkować podatkiem liniowym w wysokości 19 %, i wykazać ten przychód w zeznaniu podatkowym PIT-36L.Zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja :

  • dotyczy stanu faktycznego: przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Z posiadanych danych przez tutejszy organ podatkowy wynika , iż w dacie wydania niniejszego postanowienia, wobec Pana nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005r.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia-na podstawie art.14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj