Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-414/12-2/AF
z 24 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-414/12-2/AF
Data
2012.10.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
likwidacja spółki
podatek od czynności cywilnoprawnych
przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż czynność przejęcia przez Wnioskodawcę części majątku Spółki tj. 1/3 tego majątku, w wyniku zawarcia umowy o podział majątku Spółki pomiędzy trzech Wspólników nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 327 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2012 r. (data wpływu 24.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy składników majątkowych przedsiębiorstwa w toku likwidacji spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych przekazania Wnioskodawcy składników majątkowych przedsiębiorstwa w toku likwidacji spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wspólnicy spółki działającej pod firmą „N.” Spółka Jawna (dalej „Spółka”) zamierzają rozwiązać umowę spółki jawnej i zakończyć jej działalność, wykreślając Spółkę z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Stosownie do postanowień Umowy Spółki „Udziały Wspólników w majątku Spółki, jej zyskach oraz stratach są równe.” Zakończenie bytu prawnego Spółki nastąpi poprzez podjęcie jednomyślnej uchwały, mocą której nastąpi rozwiązanie Spółki i podział jej majątku w taki sposób, iż każdy ze Wspólników dostanie po 1/3 majątku Spółki, w tym we własności nieruchomości zabudowanej. Przeniesienie własności majątku Spółki na Wspólników, w tym nieruchomości nastąpi w wykonaniu podjętej wcześniej uchwały o rozwiązaniu Spółki i podziale jej majątku - na mocy umowy o podział majątku Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy możliwość takiego rozwiązania Spółki stwarza art. 67 § 1 Kodeksu spółek handlowych, stosownie do którego „W przypadkach określonych w art. 58 należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki.”

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przejęcie przez Wnioskodawcę części majątku Spółki tj. 1/3 tego majątku, w wyniku zawarcia umowy o podział majątku Spółki pomiędzy trzech Wspólników - każdy Wspólnik otrzyma, stosownie do przywołanego powyżej postanowienia Umowy Spółki po 1/3 majątku Spółki - nie będzie rodzić po stronie Wnioskodawcy obowiązku odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych od nabytej przez niego części majątku Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, artykuł 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. podatek od czynności cywilnoprawnych - tekst jednolity Dz. U. 2010.101.649 z późniejszymi zmianami (dalej „ustawa”) wymienia zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, których dokonanie powoduje konieczność odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku przejęcia przez niego części majątku Spółki tj. 1/3 tego majątku, w wyniku zawarcia umowy o podział majątku Spółki pomiędzy 3 Wspólników - każdy Wspólnik otrzyma, stosownie do przywołanego powyżej postanowienia Umowy Spółki po 1/3 majątku Spółki - nie powstaje obowiązek w podatku od czynności cywilnoprawnych. O tym czy dana czynność prawna podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych decyduje bowiem fakt, czy czynność prawna wymieniona jest w art. 1 ustawy. Rozwiązanie Spółki poprzez podjęcie uchwały o jej rozwiązaniu i podpisanie przez jej Wspólników umowy o podział majątku Spółki jako czynność niewymieniona w art. 1 ustawy nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, bowiem nie ma podstaw do zakwalifikowania zamierzonej czynności jako jednej z wymienionych w przedmiotowym art. 1 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki;

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób to dla oceny, czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył od opodatkowania inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy zamierzają rozwiązać umowę spółki jawnej i zakończyć jej działalność, wykreślając Spółkę z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Stosownie do postanowień Umowy Spółki „Udziały Wspólników w majątku Spółki, jej zyskach oraz stratach są równe.” Zakończenie bytu prawnego Spółki nastąpi poprzez podjęcie jednomyślnej uchwały, mocą której nastąpi rozwiązanie Spółki i podział jej majątku w taki sposób, iż każdy ze Wspólników dostanie po 1/3 majątku Spółki, w tym we własności nieruchomości zabudowanej. Przeniesienie własności majątku Spółki na Wspólników, w tym nieruchomości nastąpi w wykonaniu podjętej wcześniej uchwały o rozwiązaniu Spółki i podziale jej majątku - na mocy umowy o podział majątku Spółki.

Reasumując, należy stwierdzić, iż czynność przejęcia przez Wnioskodawcę części majątku Spółki tj. 1/3 tego majątku, w wyniku zawarcia umowy o podział majątku Spółki pomiędzy trzech Wspólników nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj