Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-659/22/BDŚ/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-659/22/BDŚ/05
Data
2006.01.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Odliczenia od przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Obniżenie ryczałtu


Słowa kluczowe
odliczenia
przychody ewidencjonowane
ryczałt ewidencjonowany
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy można potrącać z aktualnie płaconych podatków zapłacone obecnie, zaległe składki na ubezpiecznia zdrowotne za lata 1999-2004, a także obniżyć przychód z działalności gospodarczej o zapłacone zaległe składki na ubezpieczenia społeczne za te lata?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.12.2005r. stwierdza, że podatnik prowadzący działalność gospodarczą i opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może skorzystać z odliczeń opłaconych zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 05.12.2005r., uzupełnionym w dniach 28.12.2005r., 30.12.2005r. i 12.01.2006r., zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: W roku 2005 Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku przeprowadził kontrolę Pana Zakładu za lata 1999 - 2004. W latach tych Pana działalność, tak jak i obecnie, opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Pomimo składanych dokumentów zawieszających i wznawiających prowadzoną działalność gospodarczą, stwierdzono zaległości z tytułu nie opłaconych składek. Nadmienia Pan, że w okresach prowadzonej działalności gospodarczej wszystkie składki opłacał Pan na bieżąco.

W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem:

- Czy może Pan potrącać z aktualnie płaconych podatków zapłacone obecnie zaległe składki na ubezpieczenie zdrowotne za lata 1999 - 2004, a także obniżyć przychód z działalności gospodarczej o zapłacone zaległe składki na ubezpieczenie społeczne za te lata?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:

Ponieważ może Pan dokonywać takich potrąceń w rozliczeniach bieżących, to może Pan na tej samej zasadzie rozliczać się za lata ubiegłe.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle art.11 ust.1 z dnia 20 listopada 1998r. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), podatnik uzyskujący przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów wydatki określone w art.26 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym. W myśl art.26 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odliczeniu podlegają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 25 ze zm.), zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Odliczenie to nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art.21, 52, 52a i 52c oraz składek, których podstawą wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast z art.13 ust.1 i 2 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art.27b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2004r. Nr 210, poz. 2135), o ile nie została odliczona pod podatku dochodowego. Ustawodawca zastrzegł jednak, że obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na odstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Ponadto w przypadku dokonywania obniżki, o której mowa wyżej, stosuje się odpowiednio przepisy art.27b ust 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj.: kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, a wysokość wydatków na cele wyżej określone ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Tak więc w myśl w/w przepisów, podatnik opłacając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma prawo do obniżenia przychodu o składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz wypadkowe, a także do obniżenia należnego ryczałtu o zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 05.10.2005r. za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj