Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/FA/4117-14/45/05/WM
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/FA/4117-14/45/05/WM
Data
2006.01.12



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
podatek liniowy
zaliczka miesięczna


Pytanie podatnika
Czy osiągane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą dochody uzyskane z uczestnictwa w amerykańskiej spółce osobowej podlegają opodatkowaniu w Polsce 19% liniową stawką podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych?Czy w brzmieniu art. 30c ust. 4 ustawy o pdof dochód uzyskiwany z działalności gospodarczej za granicą łączy się z dochodami uzyskanymi na terytorium Polski dopiero w momencie rocznego rozliczenia podatkowego, a więc dopiero po końcu roku kiedy mocodawca ma informację o ostatecznej wysokości dochodu otrzymanego za granicą i wysokości zapłaconego tam podatku?Czy istnieje obowiązek składania miesięcznych deklaracji podatkowych (PIT-5L) oraz wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie dochodu osiągniętego ze Spółki w ciągu roku?


DECYZJA

Na podstawie art. 14 b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 roku Dz. U nr 8, poz. 60) i art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 roku Dz. U nr 14, poz. 176 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 07 listopada 2005 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany z dnia 21.10.2005 roku Nr US32/I PDG 2/415/428/63,57/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia pierwszej instancji.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 22 lipca 2005 roku doradca podatkowy M. G. w imieniu J. G. wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego przez pełnomocnika stanu faktycznego, wynika, że istotą pytania było "czy osiągane przez mocodawcę dochody uzyskane z uczestnictwa w amerykańskiej spółce osobowej podlegają opodatkowaniu w Polsce 19% liniową stawką podatkową podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy nie ma przeszkód, a w związku z tym kontynuując dalej, pełnomocnik pyta "czy w brzmieniu art. 30c ust. 4 ustawy o pdof dochód uzyskiwany z działalności gospodarczej za granicą łączy się z dochodami uzyskanymi na terytorium Polski dopiero w momencie rocznego rozliczenia podatkowego, a więc dopiero po końcu roku kiedy mocodawca ma informację o ostatecznej wysokości dochodu otrzymanego za granicą i wysokości zapłaconego tam podatku".

Zdaniem wnioskodawcy na podstawie art. 30c ust, 4 ustawy o pdof opodatkowany w Polsce dochód mocodawcy uzyskany ze spółki amerykańskiej obliczony zgodnie z przepisami amerykańskimi może być opodatkowany 19% stawką podatkową, a więc nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji dotyczącej przychodów i kosztów Spółki amerykańskiej zgodnie z art. 24a oraz ustalania tego dochodu zgodnie z art. 24 ust.1 lub 2 ustawy pdof.

Dla celów podatkowych w Polsce dochód powinien być wykazywany przez mocodawcę dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36L) i sumowany z innymi dochodami uzyskanymi przez mocodawcę z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, a uniknięcie podwójnego opodatkowania powinno następować poprzez stosowanie zaliczenia podatkowego, gdzie od podatku należnego od sumy dochodów zostanie odliczony podatek proporcjonalnie przypadający na dochód uzyskany ze Spółki amerykańskiej. Pełnomocnik uważa, że mocodawca nie ma obowiązku składania miesięcznych deklaracji podatkowych (PIT-5L) oraz wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie dochodu osiągniętego ze Spółki w ciągu roku".

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uwzględniając uregulowania prawne podzielił stanowisko pełnomocnika w części dotyczącej opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych za granicą. Natomiast zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego zgodnie z przepisem art. 44 ust. 3f updof podatnicy uzyskujący dochody z działalności gospodarczej za zasadach określonych w art. 30c tejże ustawy powinni wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące, z uwzględnieniem art. 27b.

Naczelnik stwierdził również, iż w przypadku uzyskania przez mocodawcę dochodu z działalności gospodarczej z zagranicy należy w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pieniądze zostały przez mocodawcę otrzymane lub postawione do jego dyspozycji doliczyć do przychodu/dochodu uzyskanego z pozarolniczej działalności prowadzonej w Polsce i łącznie wykazać w deklaracji PIT-5L

W zażaleniu z dnia 7 listopada 2005 roku pełnomocnik zakwestionował stanowisko Naczelnika Urzędu i w zaskarżonym postanowieniu zarzuca naruszenie:

  • "przepisu art. 44 ust. 3f w związku z art. 30c ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych poprzez uznanie, iż mocodawca jest zobowiązany do obliczenia i wpłacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu także o dochód pochodzący z działalności gospodarczej wykonywanej za granicą w formie uczestnictwa jako wspólnik w amerykańskiej spółce osobowej tj. w spółce partnerskiej D. (zwanej dalej "Spółką")..."
  • "... przepisu art. 13 § 2 pkt. 4 Ordynacji podatkowej poprzez uznanie, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych jest organem właściwym do rozstrzygnięcia o prawidłowości sposobu ustalenia dochodu przedstawionego przez mocodawcę we wniosku z dnia 22 lipca 2005 roku..."
  • "... przepisu art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej poprzez nie udzielenie interpretacji zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie mocodawcy ....."
  • "..... przepisu art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej poprzez nieprawidłową ocenę prawną stanowisk mocodawcy ....".

W związku z powyższym wnosi o uchylenie w/w postanowienia i wydanie orzeczenia zgodnie z wnioskiem z dnia 22 lipca 2005 roku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po rozpoznaniu zarzutów zażalenia zauważa, co następuje:

Stanowisko Pana nie jest zasadne, bowiem jak wynika z treści przepisu art. 44 ust. 1 updof podatnicy prowadzący działalność gospodarczą o której mowa w art., 14 tejże ustawy są obowiązani bez wezwania wpłacać zaliczki na podatek dochodowy z zastrzeżeniem ust. 3f. Zastrzeżenie to dotyczy osób osiągających dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Artykuł ten stanowi, że podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust.2 (tzn. podatników, osiągających dochody ze źródła przychodów jakim jest "pozarolnicza działalność gospodarcza) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Szczegółowy sposób ustalenia wysokości dochodu z zagranicy określają przepisy art. 30c ust. 4 i 5. Jednocześnie według dyspozycji przepisu art. 30 c ust. 4 updof wynika, że jeżeli dochody z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie są zwolnione od opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody te należy połączyć z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.

Ponadto przepis art. 44 ust. 44 ust. 3f wyraźnie stanowi o obowiązku wpłaty zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonego zgodnie z art. 30c, nie wyłączając dochodów z zagranicy, o których mowa w ust.4 i 5 art. 30c updof, przy czym odliczenia podatku zapłaconego za granicą można dokonać jedynie w zeznaniu rocznym, co słusznie zauważył Pan w złożonym zażaleniu. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, który proporcjonalnie przypada na dochód w obcym państwie.

Natomiast zgodnie z art. 14e Ordynacji podatkowej organem właściwym do interpretacji w indywidualnych sprawach w zakresie postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej jest Minister właściwy od spraw finansów publicznych. A zatem nie jest trafne Pana stwierdzenie, iż Naczelnik dokonał błędnej interpretacji przepisu art. 13 § 2 pkt. 4 Ordynacji podatkowej, bowiem w ogóle nie powołał tego przepisu jako podstawę prawną w wydanym postanowieniu. Natomiast Naczelnik powołał przepis art. 14c, ale wskazano błędną literę. Nastąpiło to na skutek błędu pisarskiego. Powołany winien być przepis art. 14 e). W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej koryguje w tej części wydane postanowienie.

Nie można zgodzić się również z zarzutem, że organ podatkowy "nie udzielił interpretacji zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika", bowiem w wydanym postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w sposób jednoznaczny i wyczerpujący odniósł się do wszystkich zagadnień poruszonych we wniosku, a więc nie został naruszony przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, że skoro zaskarżone postanowienie jest zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, a także ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), to brak jest podstaw do jego zmiany bądź uchylenia- stąd orzeczono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj