Interpretacja Urzędu Skarbowego w Elblągu
PP2/443-100-I/05
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-100-I/05
Data
2006.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Elblągu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
paragon fiskalny


Pytanie podatnika
- dotyczy:
błędu w rejestracji sprzedaży po wydrukowaniu paragonu fiskalnego (błąd w cenie towaru, ilości),
rejestracji w Urzędzie Skarbowym "zeszytów korekt".


Stan faktyczny

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż będąc czynnym podatnikiem VAT podmiot ewidencjonuje obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W przypadku stwierdzenia błędu w rejestracji sprzedaży po wydrukowaniu paragonu fiskalnego (błąd w cenie towaru, ilości), ten zostaje zatrzymany przez podatnika, a transakcja jest ponownie ewidencjonowana w urządzeniu rejestrującym. Paragon z prawidłową wartością sprzedaży zostaje wręczony klientowi.
Oryginały paragonów z błędnymi danymi są ewidencjonowane w "zeszycie korekt". Sporządzając ewidencję sprzedaży, stanowiącą podstawę sporządzenia deklaracji podatkowej VAT-7, podatnik ewidencjonuje dane wynikające z raportu fiskalnego okresowego, które podlegają pomniejszeniu o dane z "zeszytu korekt".
Zdaniem podatnika przedstawiona metoda postępowania jest właściwa; dodatkowo zdaniem pytającego "zeszyt korekt" nie podlega obowiązkowi rejestracji w Urzędzie Skarbowym.

Ocena prawna stanu faktycznego

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu stwierdza:Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obrotem o którym mowa w art. 111 ust 1 ustawy, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. Postanowienia § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) nakładają na podatnika prowadzącego ewidencję przy zastosowaniu kasy rejestrującej obowiązek dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Kasy rejestrujące zostały skonstruowane w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję podatnika w pamięć fiskalną. Należy również stwierdzić, iż w przypadku rejestrowania sprzedaży za pomoca kasy fiskalnej, korekta danej transakcji możliwa jest jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli przed zapisaniem danych w pamięci fiskalnej. Kasa rejestrująca, dzięki swej konstrukcji i zastosowanym zabezpieczeniom nie posiada żadnych technicznych możliwości przeprowadzenia korekty informacji zapisanych w jej pamięci.

Wprawdzie obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie normują sposobu dokonywania korekt danych liczbowych zaewidencjonowanych w kasie rejestrującej, tym nie mniej skoro w myśl art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, to podatnik ma prawo do samodzielnej korekty danych liczbowych zawartych w raporcie okresowym fiskalnym o wartości wynikające z błędnych oryginałów paragonów fiskalnych, które nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepisy prawa podatkowego nie precyzują również sposobu ewidencjonowania danych wynikających z błędnych paragonów fiskalnych. Tym samym ich ewidencjonowanie w zeszycie oznaczonym jako "zeszyt korekt", nie podlegającym rejestrowaniu w Urzędzie Skarbowym należy uznać za działanie właściwe.

Zatem w oparciu o przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu informuje, że powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w zapytaniu oraz obowiązujące na dzień udzielenia odpowiedzi przepisy prawa podatkowego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj