Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
pf-2/415/261/05
z 3 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pf-2/415/261/05
Data
2006.01.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dwuletni okres do wydatkowania kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 32 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć się od dnia spisania aktu notarialnego, czy od daty otrzymania należności?


Małżonkowie w dniu 29 kwietnia 2003r. zawarli umowę kupna-sprzedaży mieszkania. Zgodnie z treścią umowy, w dniu zawarcia umowy otrzymali kwotę 50.000 zł a pozostałą kwotę po pięciu miesiącach, czyli w dniu 29.09.2003r. i wydatkowali ją do dnia 29.09.2005r.

Wnoszący zapytanie uważają, iż okres 2-letni, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczy się od dnia uzyskania drugiej raty należności ze sprzedaży mieszkania, czyli do dnia 29.09.2005r.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że nie zgadza się ze stanowiskiem podatników, o ile stan faktyczny opisany we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z artykułem 21 ust.1 pkt 32 lit.a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) warunkiem zastosowania zwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, jest wydatkowanie uzyskanego przychodu, w terminie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży tj. od przeniesienia prawa własności, wyłącznie na cele wymienione w w/w przepisie m. in. na "budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Przeniesienie prawa własności następuje w formie aktu notarialnego. Nie jest istotne kiedy i w jakiej formie dokonana jest zapłata.
Dwuletni okres przy wydatkowaniu kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania będzie liczony od dnia przeniesienia własności.
W rozpatrywanym przypadku akt notarialny został spisany 29 kwietnia 2003 roku, zatem dokonanie zapłaty w dwóch ratach, pierwszej w dniu zawarcia umowy, drugiej po pięciu miesiącach w dniu 29 września 2003r., nie ma tutaj znaczenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnicy zbyli nieruchomość, zawierając umowę kupna-sprzedaży w dniu 29 kwietnia 2003r.

A zatem od tego dnia liczy się termin wydatkowania pieniędzy na cele mieszkaniowe w przypadku złożenia oświadczenia, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) w/w ustawy.

Zauważyć należy również, że bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt, czy cena określona w umowie sprzedaży została zapłacona przez nabywców, gdyż obowiązek podatkowy w zryczałtowanym podatku dochodowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych powstaje w dacie zawarcia umowy, a strony mogą dobrowolnie ukształtować sposób rozliczenia się sprzedającego i kupującego.

W przypadku nie wywiązania się w tym terminie, tj. w terminie 2 lat licząc od dnia zawarcia umowy ze złożonego oświadczenia podatnicy będą zobowiązani do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi według zasad określonych w art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj