Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PP/4409-11-55/05; PDF 411-415/15/05; RE/406/1/2006
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4409-11-55/05; PDF 411-415/15/05; RE/406/1/2006
Data
2006.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Strona --> Pełnomocnictwo


Słowa kluczowe
deklaracje
doradca podatkowy
pełnomocnictwo


Pytanie podatnika
Czy pełnomocnik jest uprawniony do podpisywania formularzy i deklaracji podatkowych ?


Podatnik prowadząc działalność gospodarczą w zakresie prac badawczo ? rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i farmacji, zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącym podpisywania następujących formularzy i deklaracji podatkowych przez pełnomocnika: VAT-7, VAT-7K, VAT-R, VAT-Z, PIT-5, PIT-5L, PIT-4, PIT-8, CIT-2, NIP-1, NIP-2 i NIP-3.

Art. 95 § 1 kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej można dokonywać czynności prawnej przez przedstawiciela. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (art. 95 § 2 k.c.). Zgodnie z art. 136 i 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania (np. przesłuchanie strony). Nie bez znaczenia pozostaje jednocześnie treść udzielonego pełnomocnictwa. Jeżeli zatem pełnomocnictwo udzielone zostało osobie fizycznej do reprezentowania spraw strony przed organami podatkowymi, to osoba ta ma prawo działać w imieniu i na rachunek podatnika, tj. podpisywać także w jego imieniu dokumenty, którymi są deklaracje, zeznania i formularze podatkowe. Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują w określonych sytuacjach obowiązek wyznaczenia pełnomocnika, np. art. 147 § 1 nakłada na stronę taki obowiązek w razie wyjazdu za granicę na okres co najmniej dwóch miesięcy.

Pełnomocnikiem strony nie może być osoba prawna. Pełnomocnictwo może być w każdej chwili odwołane przez stronę, a także wypowiedziane przez pełnomocnika.

W świetle powyższych przepisów stanowisko Podatnika odnośnie udzielenia osobie trzeciej pełnomocnictwa do podpisywania w imieniu podatnika deklaracji i formularzy podatkowych jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj