Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
DUS-PDFD-406/51/2006
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DUS-PDFD-406/51/2006
Data
2006.01.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
zawiadomienie


Pytanie podatnika
1/ W jaki sposób i w jakim terminie należy prawidłowo zawiadomić urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania według 19% skali.,
2/ Czy w przypadku, gdy w latach następujących po roku 2006, w którym podatnik dokona wyboru opodatkowania według 19% skali dalej będzie zamierzał stosować tę samą formę opodatkowania, należy ponownie zawiadamiać urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania,3/ Czy w przypadku zmiany formy opodatkowania z opodatkowania według skali na podatek liniowy od stycznia 2006r., będzie mógł odliczyć z dochodu osiągniętego za 2006 rok i lata następne, stratę z działalności gospodarczej, powstałą w latach poprzednich, kiedy rozliczał się na zasadach ogólnych ?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych - według skali podatkowej i od 2004r. prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podkreśla, iż nie wykonuje działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. W roku 2006 zamierza dokonać zmiany formy opodatkowania i opłacać podatek według 19% skali - podatek liniowy. W związku z powyższym pyta :

1/ W jaki sposób i w jakim terminie powinien prawidłowo zawiadomić urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania według 19% skali.

Zdaniem podatnika : "zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176) z możliwości opodatkowania dochodów według 19% stawki podatku dochodowego mogą korzystać osoby fizyczne samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, jak również działalność w formie spółki niemającej osobowości prawnej.Wybór podatku liniowego sprowadza się do złożenia pisemnego oświadczenia w tej sprawie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, jednakże ustawodawca nie określił formy tego oświadczenia. Oznacza to, że jest dowolna pod warunkiem, że będzie sporządzona na piśmie. Składając takie oświadczenie należy:- podać w nim wszystkie dane identyfikacyjne podatnika, tak, aby organy skarbowe nie miały wątpliwości kogo oświadczenie dotyczy,- sporządzić je w dwóch egzemplarzach, z tego jeden należy przekazać do urzędu skarbowego, a drugi pozostawić w swoich aktach,- uzyskać potwierdzenie urzędu skarbowego o wpływie oświadczenia - w tym zakresie wystarczające jest przystawienie pieczęci (datownika) urzędu na kopii zawiadomienia pozostającego u podatnika.Z art. 9a ust. 2 ustawy wynika, że w przypadku oświadczenia o wyborze podatku liniowego należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania , a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Czyli w moim przypadku wystarczy złożyć świadczenie o wyborze podatku liniowego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20.01.2006r."

Zgodnie z powołanym przez podatnika art. 9 a ust. 1 dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z art. 9 a ust. 2 wynika, iż podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c . W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego świadczenia o wyborze sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. W myśl przepisów art. 9 a ust. 3 - jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania , o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30 c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Reasumując - podatnik spełniający warunki do opodatkowania podatkiem na zasadach określonych w art. 30 c (19% podstawy obliczenia podatku) wynikające z przepisów cytowanego wyżej art. 9a - aby wybrać ten sposób opodatkowania na rok 2006 - obowiązany jest do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do dnia 20.01.2006r. pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania według stawki 19% (liniowego).

Biorąc po uwagę powyższe - stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Tut. organ podatkowy podkreśla, że wybór sposobu opodatkowania wg zasad określonych w art. 30 c, dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy (art. 9 a ust. 5 cyt. wyżej ustawy). Jednocześnie w przypadku utraty warunków do opodatkowania według zasad określonych w art. 30 c - należy zastosować przepisy art. 9 a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym. Nadmienia się również, iż z przepisów ustawy nie wynika obowiązek sporządzenia oświadczenia w dwóch egzemplarzach oraz obowiązek uzyskania potwierdzenia urzędu skarbowego o wpływie oświadczenia w postaci pieczęci (datownika) urzędu na kopii zawiadomienia pozostającego u podatnika. Art. 86 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) określa jedynie, iż Podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.Z art. 3 pkt 5 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa wynika natomiast, iż ilekroć w ustawie jest mowa o księgach podatkowych - rozumie się przez to księgi rachunkowe, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych , na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

2/ Czy w przypadku, gdy w latach następujących po roku 2006, w którym podatnik dokona wyboru opodatkowania według 19% skali dalej będzie zamierzał stosować tę samą formę opodatkowania, należy ponownie zawiadamiać urząd skarbowy o wyborze formy opodatkowania.

Zdaniem podatnika : "w przypadku kontynuacji zamiaru opodatkowania dochodu podatkiem według 19% stawki w latach 2007 i następnych w obecnym stanie prawnym nie jest wymagane ponowne składanie w kolejnych latach oświadczenia o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym."

Zgodnie z art. 9 a ust. 4 wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba, że podatnik , w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego , zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z powyższego przepisu wprost wynika, iż w przypadku kontynuacji opodatkowania w tej formie w latach następnych nie ma obowiązku składania oświadczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy - stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

3/ Czy w przypadku zmiany formy opodatkowania z opodatkowania według skali na podatek liniowy od stycznia 2006r., będzie mógł odliczyć z dochodu osiągniętego za 2006 rok i lata następne, stratę z działalności gospodarczej, powstałą w latach poprzednich, kiedy rozliczał się na zasadach ogólnych.

Zdaniem podatnika : "do rozliczania strat z działalności gospodarczej znajduje zastosowanie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Ustawodawca nie ograniczył stosowania tego przepisu w przypadku zmiany sposobu opodatkowania z zasad ogólnych na podatek według 19% stawki. A zatem podatnik opodatkowany w latach poprzednich jak również w 2005r. według skali podatkowej, który osiągnął za ten rok stratę z działalności gospodarczej może ją odliczyć w 2006r. od dochodu opodatkowanego na zasadach określonych w art. 30 c ustawy. Należy również zauważyć, że jakkolwiek ustawodawca wprowadził dla podatników opłacających 19% podatek liniowy pewne ograniczenia, to dotyczą one jedynie ulg podatkowych, a nie prawa pomniejszania dochodu o część straty z lat ubiegłych. Oznacza to, że mam prawo nie tylko pomniejszyć dochód za 2006r. o część straty poniesionej w 2005r. , ale również o część straty poniesionej we wcześniejszych latach podatkowych. Warunkiem obligatoryjnym jest natomiast rozliczenie straty na zasadach określonych w powołanym powyżej art. 9 ust. 3 ustawy."

Zgodnie z art. 30 c ust. 1 i 2 Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9 a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1,2,3,3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Z art 9 ust. 3 wynika, iż o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących latach podatkowych, z tym, że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% tej straty. Zgodnie z art. 9 ust. 3 a przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.

Z powyższego wynika, że ustawa umożliwia podatnikom, którzy wybrali podatek liniowy rozliczanie straty na analogicznych zasadach jak w przypadku podatników rozliczających się według progresywnej skali podatkowej. Stratę uzyskaną z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym można odliczać od dochodów wypracowanych z tego samego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących latach podatkowych. Również od dochodu opodatkowanego według 19% (liniowej) stawki podatku można odliczać stratę wygenerowaną w latach , kiedy podatnik był opodatkowany według skali progresywnej. Zgodnie z ogólnymi regułami, wysokość obniżenia dochodu nie może być jednorazowo wyższa niż 50% kwoty straty. Niedopuszczalne jest jednak rozliczanie straty, jeżeli powstała ona ze źródeł wymienionych w art. 9 ust 3a.

W świetle powyższego zajęte przez podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny wynikający z zapytania oraz o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14 a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj