Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba
FN.3111/OP/ITR/01/2005
z 17 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
FN.3111/OP/ITR/01/2005
Data
2005.03.17



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba


Temat
Podatek rolny --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek rolny --> Przepisy ogólne --> Definicje


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty rolne
użytki rolne


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania podatkiem rolnym użytku rolnego, na którym zlokalizowany jest rów


Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, na podstawie art. 14a § 1 - 4, art. 14b § 1 - 2 i § 7, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) oraz art. 1 ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), postanawia uznać użytek rolny, na którym zlokalizowany jest rów (W) jako podlegający opodatkowaniu podatkiem rolnym, chyba, że grunty, na których zlokalizowane są rowy, ze względu na brak przeliczników, wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, w takiej sytuacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.

R. we wniosku z dnia 22.02.2005 r. zwrócił się do tut. organu podatkowego w trybie art. 14a wyżej wymienionej ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w związku z wątpliwościami dotyczącymi opodatkowania podatkiem rolnym użytku rolnego, na którym zlokalizowany jest rów. Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie.

Po rozpatrzeniu wniosku Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba zważył, co następuje:

Ustawodawca w cytowanej we wstępie ustawie z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym wyjaśnił, iż opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 1 ustawy, jako obszar gruntów, o których mowa w art. 1, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Stosownie do § 68 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29.03.2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) do użytków rolnych zalicza się:

  1. grunty orne, oznaczone symbolem R,
  2. sady oznaczone symbolem złożonym z litery „S” oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym założony został sad,
  3. łąki trwałe, oznaczone symbolem Ł,
  4. pastwiska trwałe, oznaczone symbolem Ps,
  5. grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem złożonym z litery B oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego, stanowiącego część składową oznaczenia klasy gleboznawczej gruntu, na którym wzniesione zostały budynki, np. B-R, B-Ł, B-Ps,
  6. grunty pod stawami, oznaczone symbolem Wsr,
  7. rowy, oznaczone symbolem W.

Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym, zgodnie z art. 4 ust. 1, stanowi:

  1. dla gruntów gospodarstw rolnych - liczba ha przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego,
  2. dla pozostałych gruntów - liczba ha wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.

Stawka podatku rolnego od gruntów, wymienionych w art. 1 jest zróżnicowana w zależności od tego, czy grunty podlegające podatkowi rolnemu stanowią gospodarstwo rolne. Jeżeli właściciele gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym, oprócz tych gruntów są właścicielami innych gruntów podlegających temu podatkowi, to powierzchnię obu gruntów sumuje się, w celu zastosowania odpowiedniej stawki podatku:

  • niższej dla gruntów spełniających kryterium powierzchni dla gospodarstw rolnych,
  • wyższej dla gruntów pozostałych (poniżej 1ha).

W świetle przywołanych wyżej przepisów prawnych należy przyjąć, iż użytek rolny, na którym zlokalizowany jest rów podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym ze stawką tegoż podatku.

W takim stanie rzeczy postanowiono jak wyżej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj