Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/101/J/2005
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/101/J/2005
Data
2005.12.09



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
koszt kwalifikowany
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy będąc rolnikiem ryczałtowym, prowadzącym dział specjalny produkcji rolnej - uprawa grzybów - dokonującym sprzedaży na rzecz podatników podatku VAT, nie ma możliwości odzyskania podatku w systemie VAT?


W dniu 05.12.2005r. złożyła Pani w tutejszym Organie wniosek, w którym zwróciła się z prośbą o wydanie wiążącej interpretacji, iż nie jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług i nie ma Pani możliwości odzyskania tego podatku w systemie VAT. Prowadzi Pani dział specjalny produkcji rolnej - uprawa grzybów. Jest Pani rolnikiem ryczałtowym, dokonującym sprzedaży na rzecz podatników podatku VAT i otrzymuje Pani faktury VAT RR.

Jest Pani beneficjentem programu SAPARD, bowiem w dniu 20.06.2004r. zawarła Pani umowę z ARiMR, dotyczącą częściowej refundacji "Zakupu agregatu wody lodowej do działu specjalnego produkcji rolniczej - uprawa pieczarek".

Zdaniem Pani, nie jest Pani podatnikiem VAT i nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w systemie VAT.

W świetle obowiązujących przepisów prawa podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) skorzystanie z tego prawa uzależnione jest jednak od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli nabywane towary i usługi w całości związane są ze sprzedażą opodatkowaną, to podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w całości lub zwrot różnicy podatku. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku.

Istnieje także możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT na zasadach przewidzianych w par 27a Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W myśl par. 27a ust. 1 powołanego rozporządzenia, zwrot podatku przysługuje podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004r. zawarły z ARiMR umowy w ramach specjalnego Programu SAPARD, dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów nie jest Pani podatnikiem podatku VAT czynnym i nie ma Pani możliwości odzyskania podatku VAT na zasadach ogólnych. Zastosowania nie będą miały również uregulowania zawarte w par. 27a cytowanego wyżej rozporządzenia, gdyż umowa z ARiMR została zawarta już po 1 maja 2004r.

Natomiast zgodnie z art. 115 ustawy o podatku VAT, rolnikom ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych dla podatników od towarów i usług, którzy rozliczają ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

Ze złożonego wniosku wynika, że jest Pani rolnikiem ryczałtowym, który dokonuje dostaw swoich towarów podatnikom podatku VAT i otrzymuje faktury VAT RR. Zatem w myśl art. 115 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ma Pani możliwość pośredniego odzyskiwania podatku VAT z tytułu nabywanych niektórych środków produkcji dla rolnictwa, poprzez zryczałtowany zwrot tego podatku przy dostawie produktów rolnnych podatnikowi podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj