Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-P/423–37/05/P
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-P/423–37/05/P
Data
2005.09.02



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
różnice kursowe
środki własne
waluta
wydatek
zaliczka
zwrot zaliczek


Pytanie podatnika
Czy stosowany przez Spółkę, w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, sposób przeliczenia wydatków związanych z delegacjami zagranicznymi jest prawidłowy?


Pismem z dnia 14 stycznia 2005r. Spółka z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie w trybie art. 14a §1 Ordynacji podatkowej pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego przez Stronę w ww. wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest handel, w tym również z kontrahentami zagranicznymi. W związku z tym, pracownicy Spółki odbywają zagraniczne podróże służbowe, otrzymując zaliczkę w PLN na pokrycie kosztów służbowej podróży - do rozliczenia. Rozliczenie kosztów podróży służbowej odbywa się, na podstawie przedstawionych rachunków w walucie obcej, na złote polskie, według średniego kursu waluty NBP z dnia wystawienia rachunku.

Spółka postępuje analogicznie w sytuacji, kiedy pracownik nie pobiera na wyjazd zaliczki w PLN.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy stosowany przez Spółkę, w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), sposób przeliczenia wydatków związanych z delegacjami zagranicznymi jest prawidłowy...

Postanowieniem z dnia 30 marca 2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach uznał za prawidłowy pogląd Podatnika wyrażony we wniosku z dnia 14 stycznia 2005r.

Organ podatkowy, powołując przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdził, iż w sytuacji, gdy w trakcie odbywania podróży służbowej ponoszone są koszty w walutach obcych, to właściwym kursem, jaki należy zastosować do przeliczenia ich wartości, są kursy średnie NBP obowiązujące w poszczególnych dniach dokonywania wydatków.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółki i postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach stwierdzam, iż postanowienie to rażąco narusza prawo.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote polskie według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Stosownie do treści przepisu art. 15 ust. 1a wskazanej wyżej ustawy, koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Zasada zawarta w przywołanym przepisie ust. 1 art. 15 ustawy stanowi, że kosztami są wszystkie wydatki, które służą osiągnięciu przychodów i nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie przepisu art. 16 ust. 1.

Zatem, jeżeli podróż służbowa (także zagraniczna) pracownika jest związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika, to należności wypłacone pracownikowi tytułem zwrotu kosztów odbytej podróży, zarówno diety, jak i zwrot wydatków faktycznie poniesionych (w walutach obcych), udokumentowanych fakturą lub rachunkiem, są u pracodawcy kosztem uzyskania przychodów w pełnej kwocie wypłaconej pracownikowi, nawet w sytuacji, gdy przekraczają limity określone w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.).

W omawianym stanie faktycznym kwestią wymagającą ustalenia jest sposób wyliczenia kwoty zwrotu kosztów odbytej przez pracownika zagranicznej podróży służbowej, obciążającej koszty uzyskania przychodów Podatnika, także w sytuacji wypłaty zaliczki w walucie obcej na poczet rozliczenia przyszłych kosztów podróży.

Kosztem uzyskania przychodów Podatnika w przypadku zagranicznej podróży służbowej jest wydatek w złotych polskich, potrącony w koszty podatkowe w dniu rozliczenia zaliczki lub, przy nie udzieleniu zaliczki, w dniu wypłacenia należności tytułem zwrotu kosztów związanych z podróżą.

Niezbędnym zatem jest wyliczenie kwoty w złotych polskich przedmiotowego wydatku.

W celu ustalenia kwoty wydatku z tytułu zwrotu kosztów zagranicznej podróży służbowej, zdaniem tutejszego organu podatkowego, przyjąć należy kurs waluty z dnia, w którym miało miejsce pobranie zaliczki, bądź w sytuacji kiedy pracownik nie otrzymał zaliczki, z dnia rozliczenia kosztów podróży.

W opinii tutejszego. organu podatkowego, przyjmowanie do rozliczenia zaliczki i kwoty zwrotu kosztów podróży, kursu średniego z dnia wystąpienia tych zdarzeń, nie znajduje oparcia w przepisach art. 15 ust. 1 i 1a, gdyż w przypadku zagranicznej podróży służbowej najpierw występuje faktyczny wydatek a dopiero później koszt uzyskania przychodów z tytułu jej rozliczenia, a zatem nie ma w tym przypadku rozbieżności czasowej między dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty, o którym mowa w ww. przepisach.

Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej w celu ustalenia wielkości będącej kosztem uzyskania przychodów w Spółce, przedstawia się (mając na uwadze poszczególne etapy) następująco:

    1. Przeliczenie wypłaty zaliczki w walucie obcej w sytuacji gdy Spółka:
    a) pobrała zaliczkę z własnych środków dewizowych zgromadzonych na rachunku, następuje w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen walut z zastosowaniem kursu sprzedaży obowiązującego w banku, z którego usług Podatnik korzysta.
    b) nie posiada własnego rachunku dewizowego a walutę obcą na zaliczkę zakupiła w banku – następuje według kursu sprzedaży obowiązującego w banku, w którym dokonano zakupu.
    2. Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej w walucie obcej:
    a) wydatki związane z kosztami podróży służbowej przelicza się według kursu, po którym wyceniono zaliczkę.
    Jeżeli wydatki zostały poniesione w innej walucie niż wypłacona zaliczka, niezbędne jest ustalenie relacji pomiędzy walutą, w której wyrażona jest zaliczka, a walutą, w której zostały poniesione wydatki, przy zastosowaniu kursów sprzedaży walut z dnia nabycia (podjęcia) zaliczki. Ustalony w ten sposób rzeczywisty łączny koszt podróży służbowej ustalony w walucie wypłaconej zaliczki należy przeliczyć na PLN według kursu sprzedaży z dnia pobrania zaliczki z rachunku dewizowego.
    Wyliczona w ten sposób wartość stanowi koszt uzyskania przychodów z tytułu zagranicznej podróży służbowej, w dacie rozliczenia pobranej w walucie obcej na ten cel zaliczki.
    Powyższe przeliczenie waluty w celu ustalenia rzeczywistych kosztów podróży służbowej w PLN nie powoduje powstania różnic kursowych, o których mowa w przepisach ww. art. 15 ustawy.
    b) zwrot niewykorzystanej zaliczki:
    - do kasy – według kursu z dnia zakupu waluty (jednostki nie posiadające rachunku dewizowego),
    - do banku – według kursu kupna obowiązującego w tym banku w dniu sprzedaży waluty (jednostki posiadające rachunek dewizowy, które przyjęły zasady wyceny rozchodu walut w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen walut), lub według przyjętej przez jednostkę metody wyceny (jednostki, które posiadają własny rachunek dewizowy i nie przyjęły zasady wyceny rozchodu walut w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen walut).
    c) zwrot waluty dla pracownika, w przypadku gdy wydatki przekroczyły kwotę zaliczki, wiąże się z zakupem walut w banku lub podjęciem jej z rachunku – według kursu z dnia wystąpienia tych zdarzeń.
    Jednocześnie nadmienia się, że zdarzenia związane z podróżą służbową, w sytuacji kiedy zaliczka na podróż została pobrana z konta dewizowego, spowodują wystąpienie różnic kursowych od własnych środków zgromadzonych na rachunku bankowych - stosownie do przepisu art. 15 ust. 1a ustawy.
    Ich wartość odpowiada różnicy pomiędzy:
    - wyceną środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym według kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut a kursem sprzedaży z dnia pobrania waluty z rachunku bankowego z przeznaczeniem na zaliczkę.
    - wyceną kosztów podróży pracownika według kursu sprzedaży z dnia pobrania waluty (na zaliczkę) a kursem kupna z dnia odprzedaży waluty (w sytuacji kiedy pobrana zaliczka była wyższa od kosztów podróży).

Natomiast w sytuacji, kiedy pracownik nie pobiera zaliczki na wyjazd i rozlicza się po powrocie, do rozliczenia i ustalenia wysokości kosztów podróży stanowiących w dacie dokonania ich zwrotu koszt uzyskania przychodu, należy przyjąć kurs sprzedaży z dnia poniesienia wydatków związanych z delegacją zagraniczną. Przedmiotowe rozliczenie nie powoduje wystąpienia różnic kursowych, o których mowa w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj