Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-122/2005/JJ
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-122/2005/JJ
Data
2005.02.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
powstanie obowiązku podatkowego
stawki podatku


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy momentu rozliczenia podatku VAT z faktur korygujących wystawionych we wrześniu 2004r. do faktur sprzedaży z 2003r.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 16.02.2005 r. (data wpływu do Urzędu 18.01.2005 r.) ? w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W 2003 r. Spółka wystawiała faktury, w których wykazywała sprzedaż zwolnioną z VAT. We wrześniu 2004 r. Spółka uzyskała z tutejszego Urzędu Skarbowego informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wg której dana sprzedaż powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym Spółka wystawiła we wrześniu 2004 r. faktury korygujące do odpowiednich faktur sprzedaży z 2003 r. Faktury korygujące zostały rozliczone w deklaracji VAT-7 za wrzesień 2004 r., w ten sposób, że obniżono kwotę sprzedaży zwolnionej, natomiast podwyższono kwotę sprzedaży opodatkowanej stawką 22% i kwotę podatku należnego. Spółka uważa, że postąpiła prawidłowo ujmując faktury korygujące w rozliczeniu za miesiąc ich wystawienia, czyli wrzesień 2004 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego nie może uznać postępowania Spółki za prawidłowe. Faktury korygujące powinny zostać rozliczone w deklaracjach za miesiące, w których powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej czynności. W opisanej sytuacji Spółka powinna rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z obowiązującymi w 2003 r. przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) i zastosować stawkę podatku właściwą w chwili powstania tego obowiązku. Wg przepisu art. 6 ust. 1 w/w ustawy, obowiązek podatkowy ? co do zasady ? powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2-10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a-6. Dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu danej czynności nie ma znaczenia moment wystawienia faktury korygującej ? jeśli korekta spowodowana jest zastosowaniem błędnej stawki podatku (lub zwolnienia) w fakturze pierwotnej. Spółka powinna zatem dokonać korekt deklaracji VAT-7 za właściwe miesiące 2003 r. i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w chwili zaistnienia zdarzeń będących przedmiotem zapytania. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Naczelnik Urzędu nie odniósł się do treści załączników do wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ? 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie ? na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ? Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj