Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-70/05/84779
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-70/05/84779
Data
2005.11.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy zasadne jest przy wyliczeniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stosowanie planowanej wielkości udziału wynagrodzenia za prace badawcze objęte prawem autorskim w danym roku podatkowym?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony uzupełnionego pismem z dnia 08.11.2005 r. (data wpływu do Urzędu 10.11.2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych,stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem: czy zasadne jest przy wyliczeniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stosowanie planowanej wielkości udziału wynagrodzenia za prace badawcze objęte prawem autorskim w danym roku podatkowym.
Zdaniem Spółki, brak możliwości ustalenia faktycznego dochodu, który objęty jest prawem autorskim, a tym samym brak możliwości obliczenia zaliczki na podatek dochodowy w prawidłowej wysokości uniemożliwia stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu od przychodów wynikających ze stosunku pracy dla pracowników naukowo - badawczych i inżynieryjno - technicznych.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:
Stosownie do treści art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. O zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 cyt. ustawy, decyduje fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności, będącej przedmiotem prawa autorskiego. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje zagadnienia dotyczącego praw autorskich, należy się odnieść do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r., nr 80, poz. 904 ze zm.). Stosownie do zapisów jej art. 1 ust. 1 przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu działalności wykonywanej osobiście, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b). Zaliczkę od tych dochodów zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
Ustawodawca wyraźnie zaznacza, że 50% - owe koszty uzyskania nalicza się od uzyskanego przychodu. Kosztów nie można więc odliczać od planowanych dochodów z praw autorskich, ponieważ w ten sposób mogłaby powstać na końcu roku zaległość w zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnik (w tym przypadku osoba prawna) ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczki w prawidłowej wysokości.
W omawianym stanie faktycznym Spółka jest płatnikiem w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od należności wypłaconych pracownikom naukowo -badawczym i inżynieryjno - technicznym w zakresie prac badawczych objętych prawem autorskim. Brak możliwości ustalenia faktycznego dochodu, objętego prawem autorskim, a tym samym brak możliwości obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w prawidłowej wysokości, uniemożliwia stosowanie 50% - owej stawki kosztów uzyskania przychodów.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj