Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI/443-57/05
z 10 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/443-57/05
Data
2005.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować remont lub przebudowę dróg wewnętrznych osiedlowych, chodników, parkingów na terenie miasta i na terenach wsi?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), art. 146 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 18.08.2005 r. (bez znaku), uzupełnionego pismem z dnia 21.09.2005 r. (bez znaku) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie opodatkowania stawką podatku VAT w wysokości 7% usługi polegającej na remoncie i przebudowie miejskich wewnętrznych dróg osiedlowych, chodników i parkingów tych dróg tworzących infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu na wsi i w mieście, opodatkowania stawką podatku VAT w wysokości 22% usługi polegającej na remoncie i przebudowie wiejskich dróg gminnych, chodników i parkingów będących częścią tych dróg i szlakiem komunikacyjnym do domów mieszkalnych i różnych obiektów użytku publicznego na wsi i w mieście jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 18.08.2005 r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek uzupełniony pismem z dnia 21.09.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie produkcji kostki brukowej jak również usług w zakresie remontów i przebudowy dróg wewnętrznych osiedlowych, chodników i parkingów na terenie miasta oraz dróg dojazdowych, gminnych stanowiących szlak komunikacyjny do domów mieszkalnych i różnych obiektów użytku publicznego na wsiach, polegających na układaniu nowych nawierzchni z kostki brukowej, której jest Pan producentem.Zdaniem Pana przedstawionym w ww. pismach - wykonanie opisanej powyżej usługi w zakresie remontów i przebudowy dróg polegających na układaniu nowych nawierzchni z produkowanej przez Pana kostki brukowej, zaliczanych do dróg wewnętrznych osiedlowych, chodników i parkingów na terenie miasta winno być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7% zaś dróg dojazdowych, gminnych stanowiących szlak komunikacyjny do domów mieszkalnych i różnych obiektów użytku publicznego na wsiach winno być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez Pan stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się zgodnie z art. 146 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług została zawarta w art. 2 pkt 12 ww. ustawy.

Zgodnie z tą definicją przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej.

Dla zastosowania wyżej cytowanego przepisu niezbędne jest rozpoznanie, czy roboty są wykonywane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego. Obowiązek rozpoznania spoczywa na inwestorze, który dokonać tego może na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej, by móc stwierdzić, czy istnieje związek realizowanej inwestycji z budownictwem mieszkaniowym. Definicja dróg określona została w ustawie z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami powyższej ustawy drogą publiczną jest droga zaliczana do jednej z kategorii dróg, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, z ograniczeniami i wyjątkami określonymi w tej ustawie lub innych przepisach szczególnych. Drogi publiczne ze względu na funkcje w sieci drogowej dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe, drogi gminne. Ulice leżące w ciągu dróg wymienionych powyżej należą do tej samej kategorii, co te drogi. Chodniki w świetle w/w ustawy o drogach publicznych stanowią część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Inwestycje w zakresie remontu oraz przebudowy dróg zarówno na wsi jak i w miastach należących do kategorii dróg publicznych, którymi są wymienione przez Pana we wnioskach drogi gminne stanowiące szlak komunikacyjny do domów mieszkalnych i innych obiektów użytku publicznego nie stanowią w świetle powyższego infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, podobnie jak chodniki, które stanowią część tych dróg i parkingi przy tych drogach. Stąd biorąc pod uwagę powyższe roboty budowlane dotyczące remontu czy przebudowy tych dróg jak i chodników i parkingów stanowiących część tych dróg opodatkowane są stawką VAT w wysokości 22%, niezależnie czy roboty te są wykonywane z materiałów własnych czy powierzonych przez zleceniodawcę. Ponadto jak wynika z powyższych przepisów o drogach publicznych - drogi nie zaliczone do żadnej kategorii dróg publicznych , w szczególności drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami kolejowymi, autobusowymi i portami oraz pętle autobusowe, są drogami wewnętrznymi.

Drogi na osiedlach mieszkaniowych zarówno w mieście jak i na wsi, które jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku są drogami wewnętrznymi -według tutejszego Urzędu stanowią infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, bowiem stanowią integralną część związanego z nim zadania inwestycyjnego podobnie jak chodniki i parkingi które stanowią część tych dróg. Stąd roboty budowlane związane z przebudową czy z remontem nawierzchni, chodników i parkingów tych dróg osiedlowych, jako ściśle związane z układem komunikacyjnym na terenie osiedla opodatkowane są do dnia 31.12.2007 r. stawką podatku VAT w wysokości 7% i również niezależnie czy są wykonywane z materiałów własnych czy też z materiałów powierzonych przez zleceniodawcę.

W związku z powyższym stwierdza się, że przedstawione przez Pana w pismach z dni 18.08.2005 r. i 21.09.2005 r. własne stanowisko dotyczące opodatkowania stosowną stawką podatku VAT świadczonych usług remontu i przebudowy nawierzchni dróg jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj