Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US.PP/443/87/05
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP/443/87/05
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
przewóz osób


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługę treansportową polegającą na przewożeniu stałej grupy osób musi być zainstalowana kasa rejestrująca?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.. 535 ze zm.) i § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706) w odpowiedzi na wniosek z dnia 02.11.2005 r. uzupełniony pismem z dnia 23.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. obowiązku rejestracji sprzedaży usług przewozów pasażerskich przy zastosowaniu kasy rejestrującej Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po analizie stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadcząc usługi przewozu stałej grupy osób stwierdza że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

W dniu 02.11.2005 r. Podatnik złożył wniosek (uzupełniony pismem z dnia 23.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego informując, że posiada samochód BUS-14 osobowy, którym zamierza przewozić stałą grupę osób do pracy w sanockich przedsiębiorstwach, na trasie Iwonicz – Sanok. Osoby te płaciłyby za przewóz raz w miesiącu w formie biletów miesięcznych.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy przewożąc stałą grupę osób musi zainstalować kasę rejestrującą... Zdaniem Podatnika przy przewozie stałej grupy osób nie ma on obowiązku instalowania kasy rejestrującej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika ocenia stanowisko pytającego jako nieprawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa podatkowego:

Przepis art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na mocy delegacji ustawowej, wynikającej z art. 111 ust. 7 pkt 3 minister właściwy do spraw finansów publicznych, upoważniony został do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706). Zgodnie z § 4 pkt 2 ww. rozporządzenia, zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyjątkiem przewozów, o których mowa w poz. 6 i 7 załącznika do rozporządzenia. W pozycji 6 załącznika zostały wskazane przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie, inne niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalane przez gminę ( Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny ( symbol PKWiU ex 60.21.2), natomiast pod pozycją 7 zwolnione zostały przewozy rozkładowe pasażerskie pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, za które pobierane są ceny urzędowe w wysokości ustalonej przez gminę ( Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny ( symbol PKWiU ex 60.21.42). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w stosunku do Podatnika nie ma zastosowania ww. zwolnienie, w związku z czym zgodnie z dyspozycją § 4 pkt 2 cyt. wyżej rozporządzenia Podatnik ma obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej od dokonania pierwszej sprzedaży usługi przewozu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W związku z powyższym tut. organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę jak i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jego dotyczących. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj