Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
zb-415/25/2005
z 20 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
zb-415/25/2005
Data
2005.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
lokal mieszkalny
najem
ogólne zasady opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy można zmienić formę opodatkowania przychodów z najmu z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne?


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:
Podatnik wraz z małżonką uzyskują przychody z najmu budynku mieszkalno ? użytkowego, budynku mieszkalnego oraz mieszkania i z tego tytułu odprowadzają zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto osiągają przychody z emerytury i rozliczają się na zasadzie wspólnoty majątkowej.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem podatnika, może on zmienić od dnia 01.01.2006r. formę opodatkowania przychodów z najmu ze zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne. Ponadto przychody z najmu byłyby rozliczane wyłącznie przez jednego ze współmałżonków. O powyższym podatnik zamierza powiadomić na piśmie we właściwym terminie Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), wprowadzenie zryczałtowanej formy opodatkowania nie pozbawia podatnika możliwości dokonania wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych, z wyjątkiem sytuacji, gdy ustawy podatkowe wyłączają możliwość wyboru formy opodatkowania.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. Nr 144, poz. 930 ze zm.), pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jak wskazuje art. 9 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a ww. ustawy, to jest m.in. z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Osoby, które osiągają przychody ze źródła jakim jest najem, przychody ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, określają wielkość uzyskanych przychodów proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zysku. W ten sam sposób dokonują rozliczenia kosztów uzyskania oraz poniesionych strat. Ta sama zasada dotyczy małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, uzyskujących ?wspólne? przychody z najmu, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów przez jednego z nich, o czym mówi art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Oświadczenie to należy zgodnie z art. 8 ust. 4 ww. ustawy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków obowiązuje przy zapłacie zaliczek i składaniu deklaracji za cały rok podatkowy oraz składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków, na którym nie ciążył obowiązek wpłacania zaliczek i składania deklaracji. Ww. oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z małżonków powinni złożyć zarówno małżonkowie rozpoczynający w danym roku uzyskiwanie przychodów z najmu lub kontynuujący ich osiąganie.

W związku z powyższym, podatnik może zmienić od dnia 01.01.2006r. formę opodatkowania, natomiast przychody z najmu mogą być rozliczane w całości przez jednego z współmałżonków, jeżeli we właściwym terminie zostanie poinformowany o tym Naczelnik Urzędu Skarbowego.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj