Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PP-2-443/18/05
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/18/05
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura VAT
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi o charakterze niematerialnym


Pytanie podatnika
1.Jakie jest miejsce świadczenia usług polegających na poszukiwaniach genealogicznych w celu udowodnienia praw spadkowych (kraj odbiorcy czy świadczącego usługę)?
2.Według jakiej stawki należy opodatkować te usługi(usługi zaklasyfikowane zostały do PKWiU 93.05?
3.Jak poprawnie udokumentować taką transakcję?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 7 kwietnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Z treści złożonego pisma wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana jest świadczenie usług niematerialnych na rzecz odbiorców mających siedzibę na terenie Francji i innych państw członkowskich. Usługi te polegają na poszukiwaniach genealogicznych w celu udowodnienia spraw spadkowych, a obejmują m.in.: gromadzenie dokumentów na potrzeby odpowiednich organów prawnych, kontakty z sądami, adwokatami, notariuszami itp. Usługi te są wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wg opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi (Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych), powyższe usługi zostały zakwalifikowane do kategorii PKWiU 93.05 jako "Usługi pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania ww. działalności w zakresie podatku od towarów i usług, a w szczególności: czy miejscem świadczenia usług, o których mowa wyżej, jest kraj odbiorcy czy świadczącego usługę czyli Rzeczpospolita Polska, według jakiej stawki należy opodatkować te usługi i jak poprawnie udokumentować taką transakcję....
Podatnik uważa, że miejscem świadczenia ww. usług jest terytorium Polski. Świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Dokumentem stwierdzającym dokonanie sprzedaży ww. usług jest faktura VAT zawierająca numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (krajowy a nie europejski).

Stanowisko zawarte w Pana wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki określone w ust. 2-6 art. 27 i art. 28 tejże ustawy.

W opisanym przez Pana przypadku nie będą miały zastosowania wyjątki dotyczące szczególnego sposobu określania miejsca świadczenia przewidziane dla enumeratywnie wymienionych usług. Zastosowanie znajdzie tu cytowany wyżej przepis art. 27 ust. 1 będący ogólną regułą miejsca opodatkowania usług, który spowoduje, iż miejscem opodatkowania tych usług będzie Rzeczpospolita Polska. W związku z powyższym, będzie Pan obowiązany z tytułu świadczenia tych usług na rzecz firmy francuskiej (bądź innej firmy posiadającej siedzibę na terytorium państwa członkowskiego) naliczyć podatek od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w wysokości 22%. Dokonane transakcje winny być udokumentowane fakturą VAT, zgodnie z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług.
Przypadki, w których występuje obowiązek posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL zostały uregulowane w art. 97 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie, zgodnie z ust. 9, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, podają numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Stosownie do treści § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 - obowiązującego do dnia 31 maja 2005 r.), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11 (dodatkowe wymogi przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów).
Mając na uwadze powyższe, stanowisko zawarte w Pana wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego aktualnie obowiązującego, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj