Interpretacja Prezydenta Miasta Wrocławia
WPO.I.PIn-31101/2/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPO.I.PIn-31101/2/2005
Data
2005.04.06



Autor
Prezydent Miasta Wrocławia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
lokal mieszkalny
stawki podatku
wynajem


Pytanie podatnika
Jaką stawką należy opodatkować budynek - określoną dla budynków związanych z działalnością gospodarczą czy też przeznaczoną dla budynków mieszkalnych.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 2, § 3 i § 4 oraz art.14b § 1, § 2, § 7 w związku z art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60), Prezydent Miasta Wrocławia postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji stwierdzając, że powierzchnia budynku położonego we Wrocławiu przy ul. B. winna być opodatkowana według stawki określonej w art. 5 pkt 2a ustawy z dn. 12 stycznia 1991 r. - o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) - określonej dla budynków mieszkalnych.
UZASADANIENIE
Podatnik Y w dniu 17.01.2005 r. złożył, zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie. W złożonym wniosku podatnik Y wskazał, że jest właścicielem m. in. budynku mieszkalnego położonego we Wrocławiu przy ul. B. Od dnia 15.08.2004 r. Podatnik Y wynajmuje lokale w budynku firmie, która wykorzystuje niniejsze lokale na cele mieszkaniowe. Przedmiotem działalności prowadzonej przez podatnika Y jest głównie wynajem nieruchomości.
W związku z powyższym Podatnik Y zwrócił się z zapytaniem do tutejszego organu podatkowego: jaką stawką należy opodatkować budynek przy ul. B. określoną dla budynków związanych z działalnością gospodarczą czy też przeznaczoną dla budynków mieszkalnych.
W myśl art. 1a ust. 1 pkt 3 za budynki i grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się cyt. "grunty, budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów pod tymi budynkami". Z przytoczonej definicji wynika jednoznacznie , że sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę budynku, budowli lub gruntu skutkuje tym, że są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią jednak budynki mieszkalne i grunty związane z tymi budynkami. Natomiast art. 5 ust. 1 pkt 2a i b określa kryteria stawek podatkowych dla budynków mieszkalnych oraz cyt. "związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (...)".
Z analizy ww. przepisów wynika , że bez względu na to ,czy podmiotem wynajmującym lokale jest osoba fizyczna czy prawna - budynek należy opodatkować podatkiem od nieruchomości wg stawek przeznaczonych dla budynków mieszkalnych.
W art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawodawca jasno wskazał, iż nawet w przypadku przedsiębiorcy, budynków mieszkalnych będących w jego posiadaniu nie uważa się za związane z działalnością gospodarczą. Zakładając nawet, że fakt wynajmowania lokali mieszkalnych mógłby kwalifikować się jako prowadzenie działalności gospodarczej, nie daje to jednak przesłanek do zastosowania stawki podatku przeznaczonej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą.
Przypuszczając, że wynajmowanych lokali najemcy nie zajęli na prowadzenie w nich działalności gospodarczej nie ma podstaw prawnych, aby opodatkować ten budynek wg stawek związanych z działalnością gospodarczą.
Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu , które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj