Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-162/CIT/05
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-162/CIT/05
Data
2005.10.27



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
korekta zeznania
stwierdzenie nadpłaty


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z prośbą o potwierdzenie Jej stanowiska w sprawie, że może złożyć korekty zeznań CIT-8 za lata 2000 – 2004. Spółka uważa, iż za lata poprzednie nie może złożyć korekt zeznań z uwagi na upływ terminu przedawnienia.


W dniu 8.08.2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek ten uzupełniony został pismami z dnia 13.10.2005r., 19.10.2005r. oraz 20.10.2005r.

W przedmiotowym podaniu Spółka podnosi, iż zamierza podwyższyć dla budynków i budowli stawkę amortyzacji przy zastosowaniu współczynnika 1,2. Spółka otrzymała postanowienie tutejszego organu podatkowego z dnia 22.07.2005r. (nr ZD/406-92/CIT/05), dotyczące tych środków trwałych, a stanowiące o możliwości zastosowania współczynnika 1,2, tj. przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych.

Budynki i budowle, które używane są przez Spółkę w warunkach pogorszonych, zostały przyjęte do użytkowania w dniach 30.06.1998r. i 30.09.1999r. oraz w tych samych dniach wprowadzone do ewidencji. Technologia produkcji kompostu, powodująca przyspieszoną degradację przedmiotowych środków trwałych, jest stosowana przez Spółkę od samego początku ich funkcjonowania.

Rok podatkowy Wnioskującej jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.

Z uwagi na możliwość zastosowania stawki amortyzacji przy zastosowaniu współczynnika 1,2 Podatnik zamierza złożyć korekty zeznań podatkowych.

Wnioskująca zwróciła się z prośbą o potwierdzenie Jej stanowiska w sprawie, że może złożyć korekty zeznań CIT-8 za lata 2000 – 2004. Spółka uważa, iż za lata poprzednie nie może złożyć korekt zeznań z uwagi na upływ terminu przedawnienia.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 81 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Natomiast z regulacji art. 70 § 1 cytowanej ustawy wynika, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Tak więc do dnia 31.12.2005r. istnieje możliwość określenia zobowiązania podatkowego w stosunku do roku podatkowego 1999.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku, z uwagi na zwiększenie dokonanych wcześniej przez Spółkę odpisów amortyzacyjnych, a więc zwiększenie kosztów uzyskania przychodów, wystąpi nadpłata podatku dochodowego od osób prawnych za lata ubiegłe.

Stosownie do przepisów art. 75 § 2 pkt 1 lit. a) oraz art. 75 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie określone w § 1 (możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty – dopisek organu podatkowego) przysługuje również podatnikom, których zobowiązanie podatkowe powstaje w sposób przewidziany w art. 21 § 1 pkt 1, jeżeli w zeznaniach (deklaracjach), o których mowa w art. 73 § 2, wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. W przypadkach, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a) i b) oraz w pkt 2 lit. a) i b), podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty są obowiązani złożyć skorygowane zeznanie (deklarację).

Natomiast, jak wynika z przepisu art. 79 § 2 pkt 2 przedmiotowej ustawy, prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa w przypadkach, o których mowa w art. 75 § 2 pkt 1 lit. a i b oraz w pkt 2 lit. a i b - po upływie 5 lat od dnia złożenia zeznania (deklaracji).

W związku z powyższym, przy założeniu dochowania przez Podatnika terminu złożenia zeznania podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych obejmującego okres od 1.01.1999r. do 31.12.1999r., w dniu 31.03.2005r. upłynął termin do złożenia przez Niego wniosku o stwierdzenie nadpłaty za 1999r. (jeżeli zeznanie za ten rok złożono w dniu 31.03.2000r.). Na dzień wydania niniejszego postanowienia nie wygasł termin do złożenia wniosków o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanymi zeznaniami podatkowymi za okres od 2000r.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj