Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/173/PP2/443/58/2005
z 30 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/173/PP2/443/58/2005
Data
2005.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
grunty
opłata za użytkowanie wieczyste
podstawa opodatkowania
świadczenie usług
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
1. Czy wysokość opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego należy powiększyć o podatek VAT?

2. Czy wysokość dotychczasowych opłat rocznych należy traktować jako kwotę brutto (tj. łącznie z podatkiem VAT)?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216-218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13.10.2005 r. znak: RG7410-2/uż.w./12/04/05 (uzupełnionego pismem z dnia 07.11.2005 r.) urzędu gminy w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Urząd gminy w dniu 13.10.2005 r. złożył do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych. Ponieważ wniosek ten był niekompletny, Naczelnik tut. Urzędu w dniu 26.10.2005 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Pismo w sprawie uzupełnienia wniosku wpłynęło do tut. Urzędu w dniu 07.11.2005 r.

Urząd gminy jest podatnikiem podatku VAT od m-ca kwietnia 2005r. Pobiera opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych z terminem ich wymagalności do 31 marca 2006 r. W 2005 r. Urząd gminy nie przeprowadzał aktualizacji opłaty rocznej ze względu na zmianę wartości nieruchomości.

Urząd gminy zwrócił się z zapytaniem:
- czy powinien wypowiedzieć dotychczasowe opłaty roczne i podnieść ich wysokość o podatek VAT?
- czy wysokość dotychczasowych opłat rocznych należy traktować jako kwotę brutto łącznie z podatkiem VAT?

Zdaniem urzędu gminy opodatkowanie podatkiem VAT opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nie może być przyczyną dokonania aktualizacji opłaty rocznej i wypowiedzenia dotychczasowej wysokości tych opłat, ponieważ nie dokonano zmiany wartości nieruchomości. Ustalona wysokość opłat z tytułu użytkowania wieczystego jest kwotą brutto, a podatek VAT jest zawarty w tej opłacie.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione powyżej stanowisko urzędu gminy jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, ponieważ nie daje prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.

W świetle art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. A zatem oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, iż jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Tym samym podlega zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jako odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisów ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: Dz. U. Nr 261 z 2004 r., poz. 2603) za oddaną w wieczyste użytkowanie nieruchomość, od użytkowników pobierane są stosowne opłaty.

W świetle art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. A zatem w przypadku użytkowania wieczystego podstawę opodatkowania stanowią opłaty pobierane z tego tytułu, pomniejszone o kwotę podatku. Oznacza to, że kwota pobranej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto (tzn. z podatkiem od towarów i usług).

Natomiast unormowania dotyczące zmiany wysokości opłat za wieczyste użytkowanie wynikają z przepisów cyt. wyżej ustawy o gospodarce nieruchomościami, a nie z przepisów podatkowych. Tym samym, sprawa możliwości zwiększenia opłat pobieranych z tytułu użytkowania wieczystego, nie należy do kompetencji organów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj