Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/137/PDI-415/15/1/2005
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/137/PDI-415/15/1/2005
Data
2005.11.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z nieruchomości udostępnionej bezpłatnie


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
nieodpłatne używanie
nieruchomości
przychód
spółka cywilna
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy ustala się przychódz tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości dla celów działalności prowadzonej w spółce z synem ?


Spółka cywilna wnioskiem z dnia 29.06.2005 r. zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego - podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ze złożonego wniosku uzupełnionego w dniu 04.08.2005 r. oraz 02.09.2005 r. wynika, że podatnik wraz z synem prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. We wniosku podatnik informuje, że jest właścicielem nieruchomości, którą w całości użycza spółce do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.Podatnik ma wątpliwości, czy z tytułu nieodpłatnego użyczenia tej nieruchomości dla celów działalności spółki ma obowiązek ustalania przychód z tego tytułu. W złożonym wniosku podatnik twierdzi, ze poruszony problem regulują przepisy art. 14 ust. 2 pkt 8 oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik uważa, że w świetle powołanego art. 14 ust. 2 pkt 8 nie istnieje obowiązek ustalania przychodu z użyczenia, który należałoby zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, gdyż udostępnia tą nieruchomość samemu sobie. Twierdzi, ze nie ma również obowiązku ustalać przychodu z tytułu użyczenia nieruchomości w świetle przepisów art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nieruchomość ta wykorzystywana jest na potrzeby własne oraz syna.

Po przeanalizowaniu informacji zawartych w przedmiotowym wniosku i uzupełnieniach Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia, że powstaje przychód, jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest nieruchomość lub jej część. Zasady ustalania wartości takiego przychodu określa art. 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Z przepisu zawartego w art. 16 ust. 1 wynika, że za przychód uważa się równowartość czynszu jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy danej nieruchomości. Od powyższej reguły przewidziane są wyjątki, bowiem zgodnie art. 16 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nieodpłatne udostępnienie nieruchomości nie rodzi przychodu, w sytuacji gdy właściciel nieruchomości:- udostępnił lokal lub budynek mieszkalny osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi on nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, - używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny,- oddał nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.

W świetle powyższego nie ustala się więc przychodu z nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości, jeżeli podatnik używa tę nieruchomość na potrzeby członków rodziny. W związku z tym, że przepis nie zawiera zastrzeżenia jakiego rodzaju potrzeby nieruchomość ta musi zaspokajać oznacza to, że bez znaczenia pozostaje, czy oddana do bezpłatnego używania nieruchomość wykorzystywana jest dla celów prywatnych członka rodziny, czy potrzeb prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.Wątpliwości budził fakt, czy w sytuacji gdy wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej odda nieruchomość tej spółce, możemy mówić, że używa jej także na własne potrzeby i w związku z tym nie powstanie u niego przychód. Mając na uwadze wyjaśnienie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2002r. znak:PB4/AK-031-23/02 należy uznać, że u wspólnika będącego właścicielem nieruchomości, przychód powstanie tylko w tej części, w jakiej nieruchomość jest używana przez pozostałych wspólników.

W związku z tym, że w opisanej sytuacji wspólnikiem spółki cywilnej jest syn - czyli członek najbliższej rodziny, nieodpłatne świadczenie na rzecz spółki nie rodzi przychodu u użyczającego nieruchomość (ojca) oraz u otrzymującego to świadczenie czyli u syna.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj