Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1674/04/CIP/01
z 26 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1674/04/CIP/01
Data
2004.03.26



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Zwrot kwoty podatku naliczonego w formie zaliczki


Słowa kluczowe
amortyzacja
podatek należny
podatek naliczony
środek trwały
wydatki inwestycyjne
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przedstawionym stanie faktycznym ponoszone przez Podatnika nakłady inwestycyjne można zaliczyć do pojęcia, o którym mowa w art. 87 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. do środków trwałych podlegających amortyzacji.
W ocenie Podatnika, w związku z faktem, iż poniesione nakłady inwestycyjne w konsekwencji stanowić będą wartość wytworzonego środka trwałego, podlegającego amortyzacji, to Podatnikowi winno przysługiwać prawo do zaliczkowego zwrotu podatku naliczonego.


Stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 26 marca 2004r. zarejestrował we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym rozpoczęcie działalności gospodarczej. W zakresie podstawowej działalności Spółki znajduje się obsługa głębinowego terminalu kontenerowego.

W celu wykonywania swoich zadań statutowych Podatnik rozpoczął realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego, w wyniku którego powstanie środek trwały podlegający amortyzacji tj. terminal kontenerowy. Proces inwestycyjny, który jest w fazie przygotowania będzie trwał co najmniej 2 lata i wymagać będzie nakładów inwestycyjnych rzędu 170 mln USD. Podatnik przewiduje, że do dnia zakończenia budowy terminalu nie rozpocznie prowadzenia podstawowej działalności operacyjnej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy o VAT, obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się z tytułu nabycia towarów i usług, w przypadku gdy wydatki na ich nabycie nie mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 88 ust. 3 z ograniczenia tego wyłączono, m.in. wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów.

Towary i usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3, to rzeczy i prawa, które na podstawie przepisów ustaw o podatkach dochodowych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.

Zgodnie z treścią art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

W przedmiotowym stanie faktycznym, Podatnik ponosi nakłady inwestycyjne na budowę terminala kontenerowego, które w konsekwencji stanowić będą wartość wytworzonego środka trwałego, stanowiącą podstawę odpisów amortyzacji.

Pojęcie inwestycji zdefiniowane zostało w przepisie art. 4a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, ilekroć w ustawie jest mowa o inwestycjach - oznacza to środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), zwanej dalej "ustawą o rachunkowości". Natomiast na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 16 cyt. ustawy o rachunkowości, ilekroć w ustawie jest mowa o środkach trwałych w budowie - rozumie się przez to zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.

Zgodnie z art. 93 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej zwrot kwoty podatku naliczonego może być dokonywany w formie zaliczki. Warunki i tryb wypłaty zaliczki, o której mowa w w/w ust. 1 zostały na podstawie ust. 2 w/w art. 93 ustawy określone przez Ministra Finansów w drodze rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwroty podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zgodnie z § 4 rozporządzenia, podmiotom, które przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej nabyły towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, przysługuje prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, który może być dokonywany w formie zaliczki.

Zwrot kwoty podatku naliczonego przysługuje, na podstawie § 5 rozporządzenia, podmiotowi, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

  1. został zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i posiada numer identyfikacji podatkowej;
  2. nie podjął czynności opodatkowanych podatkiem, z wyjątkiem:
    a) importu towarów,
    b) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
  3. nabył towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, których wartość bez podatku wynosi co najmniej 500.000 zł;
  4. nabycie towarów i usług, o których mowa w pkt 3, nastąpiło nie wcześniej niż w dniu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego;
  5. w całości dokonał zapłaty należności z tytułu nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, a w przypadku importu towarów zapłacił podatek należny od tego importu;
  6. posiada fakturę lub fakturę korygującą, z której wynika kwota podatku naliczonego, a w przypadku importu towarów - dokument celny;
  7. złożył oświadczenie, że:
  1. nabyte towary lub usługi, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy, będą wykorzystywane przy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem,
  2. po rozpoczęciu wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem podmiot nie będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy,
  3. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży opodatkowanej podmiot nie skorzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy,
  4. prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy,
  5. pierwsze czynności opodatkowane podatkiem będą dokonane nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pierwszego nabycia towarów lub usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy.

W świetle powyższego, Podatnik ponoszący nakłady inwestycyjne związane z budową terminala kontenerowego, który stanowić będzie środek trwały podlegający amortyzacji – przy spełnieniu szczegółowych warunków określonych w w/w rozporządzeniu ma prawo do ubiegania się o zaliczkowy zwrot podatku naliczonego związanymi z zakupami inwestycyjnymi w formie zaliczki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj