Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-174-1/05
z 28 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-174-1/05
Data
2005.11.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
anulowanie faktury
faktura VAT
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Wątpliwości Jednostki dotyczą możliwości anulowania wystawionej faktury za transport , z powodu odmowy przyjęcia tych faktur oraz jakiejkolwiek korespondencji przez spółkę ( spółka nie przyjmuje także listów poleconych wysłanych przez Kancelarię Prawną współpracującą ze Spółką )


POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 września 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości anulowania faktur VAT za usługi transportowe z powodu odmowy przyjęcia faktury korygującej przez kontrahenta Spółki . -stwierdza, iż stanowisko Spółki jest nieprawidłowe .

UZASADNIENIE Pismem z dnia 27 września 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:Sp. z o.o. wystawiła fakturę za usługi transportowe na kwotę netto ........ i podatku VAT .......... zł oraz fakturę korektę dotyczącą faktury .................. na kwotę netto ............. i podatku VAT ........... Nabywcą faktury jest Sp. z o.o. dla której Jednostka wykonała ...................... zgodnie z zamówieniem z dnia ............

Wątpliwości Jednostki dotyczą możliwości anulowania wystawionej faktury za transport , z powodu odmowy przyjęcia tych faktur oraz jakiejkolwiek korespondencji przez spółkę ( spółka nie przyjmuje także listów poleconych wysłanych przez Kancelarię Prawną współpracującą ze Spółką )

Jednostka stoi na stanowisku , iż w związku z rozliczeniem podatku należnego VAT z faktury ............. i jego zapłatą oraz niemożliwością rozliczenia faktury korygującej ................. z powodu braku podpisu odbioru faktury , a także braku w zamówieniu usług transportowych - ma prawo anulować wystawione faktury za usługi transportowe , zrobić korektę deklaracji VAT za miesiąc maj 2005r. i wystąpić o zwrot nadpłaty podatku VAT .

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje .

Zgodnie z postanowieniami przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmian. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie zaś z art. 108 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Jak wynika ze stanu faktycznego Spółka pomimo braku zamówienia wykonała usługę

Mimo, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do ustawy nie przewidują trybu anulowania faktur istnieje możliwość wycofania faktury , która nie została ostatecznie wprowadzone do obrotu gospodarczego .Jak wynika z przedstawionego opisu sytuacji -Spółka posiada zarówno oryginały, jak i kopie wystawionych dokumentów z powodu odmowy ich przyjęcia przez kontrahenta , lecz w deklaracji za miesiąc maj 2005r. wykazała i i wpłaciła podatek należny wynikający z przedmiotowej faktury VAT .

Jednak anulowanie faktury dopuszczalne jest w zasadzie jedynie w przypadku, gdy nieodebrana przez adresata z różnych przyczyn faktura lub skutecznie niedoręczona nabywcy usługi nie zostanie rozliczona przez sprzedającego za miesiąc wystawienia tej faktury w deklaracji VAT-7.

W niniejszym przypadku, wycofanie faktury nie może odbyć się poprzez jej anulowanie oraz nie jest możliwe skorygowanie w tej sytuacji podatku należnego poprzez złożenie skorygowanej deklaracji VAT-7 wraz z wyjaśnieniem przyczyny korekty w myśl art.81 § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa .

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić , że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj