Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
2403-PDF-75-05
z 21 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
2403-PDF-75-05
Data
2005.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel kultu religijnego
darowizna
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy darczyńca Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego jest uprawniony do skorzystania z odliczenia od dochodu dokonanej darowizny?


W dniu 21.10.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.
We wniosku złożonym do tut. organu podatkowego podatnik wnosi pisemne zapytanie czy jako darczyńca Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego jest uprawniony do skorzystania z odliczenia od dochodu z tytułu darowizny, jednocześnie wyrażając stanowisko, że ma prawo skorzystać z tego odliczenia do wysokości nie przekraczającej 6% dochodu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizny przekazanych na cele:
- określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,
- kultu religijnego
w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Darowizny odliczane są według przysługujących limitów. Limit dotyczy zarówno pojedynczych darowizn jak i ich sumy. Stanowi o tym zapis art. 26 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9, nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Powyższe oznacza, że w razie zbiegu darowizny z różnych tytułów odliczeniu podlegają tylko kwoty wydatków do wysokości 6% dochodu osoby fizycznej.
Sformułowana w wyżej powołanym przepisie definicja oznacza, iż organizacja, na rzecz której dokonywana jest darowizna, nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego, gdyż warunku takiego ustawodawca nie zawarł w tym przepisie ustawy.

Definicję darowizny na cele kultu religijnego można odnaleźć w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 31.10.1995 roku nr PO 2/11/01573/95, wg którego kwoty przekazane na cele kultu religijnego to środki przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych.

W potocznym słowa znaczeniu kult religijny oznacza zewnętrzny aspekt religijny, w odróżnieniu od teoretycznej doktryny, ogół obrzędów religijnych, całokształt czynności religijnych.

Literalna wykładnia tego pojęcia prowadzi do wniosku, że do dokonania odliczeń od dochodu darowizny na cele kultu religijnego wystarczające jest przeznaczenie środków pieniężnych na realizację zewnętrznych aspektów życia religijnego.

Powołane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ograniczają podmiotów, na rzecz których dokonane darowizny podlegają odliczeniu od dochodu darczyńcy.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie tut. Urzędu, darowizna przekazana przez osobę fizyczną na rzecz innego podmiotu niż kościół, związek religijny czy kościelną osobę prawną, ale realizującego cele kultu religijnego, podlegają odliczeniu od dochodu osoby fizycznej przed jego opodatkowaniem.

Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość darowizny powinna być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

W oparciu o cytowany na wstępie przepis art. 26 ust. 1 pkt 9 podatnik będzie mógł skorzystać z odliczenia od dochodu, spełniając ww. warunki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj