Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I-423/32/04
z 4 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I-423/32/04
Data
2004.06.04



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata za użytkowanie wieczyste
strata
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy spółka może w lutym 2004 r. odliczyć od dochodu stratę za 2000 r. wynikającą z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, nie związaną z przychodami Spółki?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 18 lutego 2004 r. (data wpływu 25 lutego 2004 r.) uzupełnione dnia 30.04.2004 r. (data wpływu 05.05.2004 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia:

Spółka w swoim zapytaniu dotyczącym zagadnień związanych z odliczeniem od przychodów osiągniętych w 2004 r. z tytułu umorzenia części pożyczki, części straty z 2001 r. wynikłej z zaliczenia w koszty działalności opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, które Spółka pozyskała na cele inwestycyjne z zamiarem budowy lokali użytkowych, podnosi kwestię słuszności zaliczenia w koszty uzyskania przychodów tych wydatków przy braku przychodów - w związku z poglądem w orzecznictwie sądowym, że koszty uzyskania przychodów muszą ściśle się wiązać z uzyskanymi przychodami roku podatkowego.
Zdaniem Spółki od przychodów za m-c luty 2004 r. można odliczyć 1/2 straty wykazanej za rok 2001 i nie zapłacić zaliczki na podatek dochodowy.
W myśl art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654, ze zm.) „o wysokość straty, o której mowa w ust. 2 poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty". Firma za rok 2001 wykazała stratę z prowadzonej działalności gospodarczej. W latach następnych nie osiągnęła dochodów umożliwiających odliczenie chociaż części tej straty. W związku z tym, że w obowiązujących przepisach nie ma określenia w jakim czasie - poza okresem 5 lat - i w jakiej wysokości można rozliczyć stratę, odliczenie od dochodu straty z lat ubiegłych przysługuje zarówno w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy jak również przy określeniu wysokości zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku. Uzyskany przychód w m-cu lutym 2004 pozwala na odliczenie części tej straty w wysokości nie większej niż 50% straty, jak również nie większej niż uzyskane przychody.
Przy założeniu, że strata za 2001 rok została określona w prawidłowej wysokości, podatnikowi przysługiwałoby prawo do pomniejszenia przychodu osiągniętego w miesiącu lutym 2004 roku o stratę za 2001 rok z zastosowaniem zasad, o których mowa wyżej:
Jednakże jak wynika z opisu stanu faktycznego wnioskodawca pozyskał grunt w celu wybudowania na nim centrum rozrywkowo - usługowo -handlowego. W myśl art. 16g ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654, ze zm.) za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Zgodnie z art. 16g ust. 4 ww. ustawy za koszt wytworzenia uważa się zaś wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Katalog kosztów wymienionych w art. 16g ust. 4 wchodzących w skład kosztu wytworzenia jest więc katalogiem otwartym.W celu realizacji planowanej inwestycji Spółka zawarła w formie aktu notarialnego umowę z Gminą Miasta, na podstawie której pozyskała w wieczyste użytkowanie grunt o łącznej powierzchni (...). W umowie zostały postawione przez Gminę warunki dotyczące sposobu korzystania z gruntu, zgodnie z którymi Spółka (...) jest zobowiązana do ukończenia budowy planowanych obiektów w ciągu dwóch lat od dnia uprawomocnienia się pozwolenia na budowę. Zatem zawarcie ww. umowy oraz uiszczanie ustalonych w niej opłat jest warunkiem realizacji inwestycji zamierzonej przez wnioskodawcę. Opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów ponoszone przez Spółkę mieszczą się więc w kategorii „... inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych .... ", wymienionej w przywołanym wyżej przepisie (art. 16g ust. 4) i powinny być rozliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi amortyzacji przyjętych do używania środków trwałych.
Ponieważ w myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) tego artykułu środków trwałych - brak było możliwości do zaliczenia opłaty za wieczyste użytkowanie terenu, poniesionej w trakcie realizacji inwestycji budowlanej, do kosztów uzyskania przychodów kreujących stratę podatkową za 2001 r.

Stanowisko Spółki w części dotyczącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie uprawnień do odliczenia straty z lat ubiegłych od przychodu bieżącego okresu sprawozdawczego uważa się za prawidłowe, natomiast wysokość straty za 2001 rok została określona w sposób nieprawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj