Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/45/2005, I US II-443/45/2005/1
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/45/2005, I US II-443/45/2005/1
Data
2005.07.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
rozbudowa budynku
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy jako podatnikowi VAT będzie mi przysługiwało odliczenie lub prawo zwrotu podatku naliczonego związanego z inwestycją rozbudowy budynku służacemu celowi gospodarczemu i w jakim terminie - wynajem budynku pod działalność gospodarczą innej firmy?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. nr 8 poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1, ust. 2 i ust 6, art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 29.04.2005 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 6.05.2005 r.) bez znaku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie - postanawia uznać stanowisko strony, dotyczące zapytania w zakresie podatku od towarów i usług przedstawionego w punkcie 4 przedmiotowego wniosku, za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.04.2005 r. (data wpływu w dniu 6.05.2005 r.) pani M U zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym rozliczenia nakładów inwestycyjnych związanych z rozbudową budynku przeznaczonego pod wynajem. W punkcie 4 przedmiotowego wniosku Strona pyta, czy ma prawo do odliczenia kwoty podatku lub zwrotu podatku naliczonego związanego z rozbudową budynku przeznaczonego pod wynajem i w jakim terminie.

Zdaniem Jednostki, podatnikowi przysługuje prawo do rozliczenia podatku od towarów i usług związanego z wydatkami na rozbudowę przedmiotowego budynku w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji podatkowej lub w terminie 25 dni, w przypadku złożenia wraz z deklaracją umotywowanego wniosku o przyspieszenie terminu zwrotu gdy kwoty podatku naliczonego wykazanego w deklaracji podatkowej wynikają z zapłaconych faktur VAT.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie zauważa co następuje:Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres , w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11,12,16 i 18 ( art. 86 ust. 10 pkt 1), pod warunkiem określonym w art. 88 ust. 1 pkt 2, tzn. że nabywane przez podatnika towary i usługi mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego .

Jak wynika z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego Państwo M i W U są współwłaścicielami nieruchomości, którą wynajmują firmie prowadzącej działalność gospodarczą od ponad 10 lat. Z tytułu wynajmu przedmiotowego budynku są podatnikami podatku od towarów i usług. Wynajmowany obiekt został całkowicie zamortyzowany, a obecnie Strona dokonuje jego rozbudowy oraz remontu. Po zakończeniu niniejszej inwestycji budynek nadal będzie wynajmowany. Biorąc pod uwagę stan ww. stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony przez Stronę w złożonym zapytaniu w ocenie tutejszego Organu podatkowego Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z rozbudową i remontem budynku przeznaczonego na wynajem w terminie określonym w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, tj w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym. W przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy - zgodnie z art. 87 ust. 4 ustawy, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia lub w terminie 25 dni w przypadku złożenia wraz z deklaracją podatkową umotywowanego wniosku , pod warunkiem, iż podatek naliczony wykazany w złożonym rozliczeniu wynika z faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury (art. 87 ust. 6 pkt1).Na podstawie powyższego postanowiono jak w sentencji.

Ponadto tutejszy Organ podatkowy informuje, iż odpowiedź na pytania zawarte w przedmiotowym w zakresie dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych, zostanie Pani udzielona w odrębnym postanowieniu.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu wystąpienia o interpretację, zmiana którego może spowodować, iż stanie się ona nieaktualna. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj