Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-137/05/AW
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-137/05/AW
Data
2005.09.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
infrastruktura towarzysząca
stawki podatku


Pytanie podatnika
czy prawidłowo zastosował „stawkę VAT 7% na dostawęi montaż ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym (również przeznaczonym na cele mieszkaniowe klienta).” Podatnik zapytuje również czy prawidłowo zastosował stawkę VAT 7% na „dostawę i montaż ogrzewania elektrycznego podjazdu w domku jednorodzinnym przy domu jednorodzinnym przeznaczonym na cele mieszkaniowe klienta.”


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 02.06.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 08.06.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 29.06.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 29.06.2005r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie dostawy i montażu ogrzewania elektrycznego w domach jednorodzinnych oraz w związanej z nimi infrastrukturze towarzyszącej. Świadczone usługi polegają na dostarczaniu materiałów (materiałów montażowych, kabli grzejnych, termostatów) oraz ich montowaniu.

Podatnik zwraca się z pytaniem: Czy prawidłowo zastosował „stawkę VAT 7% na dostawęi montaż ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym (również przeznaczonym na cele mieszkaniowe klienta).” Podatnik zapytuje również czy prawidłowo zastosował stawkę VAT 7% na „dostawę i montaż ogrzewania elektrycznego podjazdu w domku jednorodzinnym przy domu jednorodzinnym przeznaczonym na cele mieszkaniowe klienta.”

Zdaniem Podatnika, wyrażonym w piśmie uzupełniającym z dnia 29 czerwca 2005 r., stawka VAT 7 % została zastosowana zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7%w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W myśl art. 146 ust. 3 przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2lit. a, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3)urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
W świetle zaś art. 2 pkt. 12 omawianej ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem umowy były roboty (usługi) montażowe, w ramach których wykonawca dokonywał montażu ogrzewania podłogowegoz użyciem materiałów, których koszt jest wkalkulowany w wartość świadczonej usługi. W tym przypadku dla całej usługi, obejmującej zarówno wartość materiałów, jak też robocizny należy stosować jednolitą stawkę podatku VAT od pełnej wartości tych robót.
Biorąc pod uwagę powyższe, świadczoną usługę polegającą na montażu ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym z materiałów zakupionych w celu wykonania usługiw budynku mieszkalnym, w którą wkalkulowana jest robocizna jak i zużyte materiały traktuje się jako jednorodną usługę do której stosuje obniżoną do 7% stawkę podatku stosownie do art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.
Analogiczne rozwiązanie należy stosować do usługi polegającej na dostarczaniui montowaniu ogrzewania elektrycznego podjazdu przy domu jednorodzinnym. Usługę tę kwalifikuje się do robót budowlano-montażowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, podlega ona do 31 grudnia 2007 r. opodatkowaniu stawką VAT wynoszącą 7%. Zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 2 ustawyo podatku od towarów i usług przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę. Usługę dostawy i montażu ogrzewania elektrycznego na podjeździe przy domu jednorodzinnym jako dotyczącą w całości infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, należy opodatkować więc stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj