Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2480/04/CIP/06
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2480/04/CIP/06
Data
2004.12.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa towarów
paliwo
refakturowanie


Pytanie podatnika
Czy w przypadku refakturowania zakupu paliwa na innego użytkownika samochodu, który nie spełnia kryterium dopuszczalnej ładowności określonej wzorem zamieszczonym w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT właściciel „karty paliwowej” może odliczyć podatek naliczony z faktury VAT wystawionej przez stację paliw ?


Stan faktyczny :

Podatnik zamierza wynająć swoim partnerom handlowym samochód wraz z kartą paliwową, na podstawie którego użytkownik samochodu ma prawo do tankowania pojazdu na wyznaczonych stacjach paliwowych. Na koniec miesiąca stacja paliw wystawia dla właściciela karty paliwowej zbiorczą fakturę na sprzedane paliwo. Na podstawie powyższej faktury VAT Podatnik - właściciel karty paliwowej zamierza wystawić fakturę (refakturowanie) dla najemcy samochodu, na zużyte przez niego paliwo do napędu w/w samochodu..

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 9st. 1 ustawy).

W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8).

Zgodnie z przepisem art. 86 ust.1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się jednak do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, tj. m. in. samochodów których dopuszczalna ładowność jest niższa, niż określona wzorem zamieszczonym w art. 86 ust. 3 ustawy - o czym stanowi art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik zamierza wynająć swoim partnerom handlowym samochód o ładowności mniejszej, niż określonej wzorem zamieszczonym w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o VAT, a więc samochód, który w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uważa się za samochód osobowy, gdzie w takich przypadkach podatnikom użytkującym tego typu samochody nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy zakupie paliwa do ich napędu. Wraz z samochodem Podatnik zamierza przekazać najemcy „kartę paliwową”, która uprawnia do zakupu na jego konto paliwa na wskazanych stacjach paliw. Na koniec każdego miesiąca sprzedawca paliw wystawia na rzecz posiadacza „karty paliwowej” zbiorczą fakturę VAT na sprzedane paliwo. Na podstawie w/w faktury Podatnik zamierza wystawić fakturę (refakturowanie) dla najemcy w/w samochodu na zużyte przez niego paliwo.

W przedstawionym stanie faktycznym nie można więc przyjąć, że Podatnik – właściciel „karty paliwowej” zakupuje na stacji paliwo do napędu samochodu osobowego (nie spełniającego kryterium ładowności), lecz należy przyjąć, że zakupuje on paliwo w celu dalszej odsprzedaży rzeczywistemu użytkownikowi w/w samochodu.

A zatem w przedstawionym stanie faktycznym Podatnik może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z faktury VAT wystawionej przez stację paliw na zasadach ogólnych, określonych w cyt. ustawie o podatku od towarów i usług. Natomiast rzeczywisty użytkownik (najemca) w/w samochodu osobowego nie może już dokonać odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury (refakturowanie) wystawionej przez Podatnika. W przypadku przyjęcia innej interpretacji art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy doszłoby do podwójnego opodatkowania podatkiem od towarów i usług tego samego obrotu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj