Interpretacja Burmistrza Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie
PBF-V-3110/343/05
z 4 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF-V-3110/343/05
Data
2005.10.04



Autor
Burmistrz Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Przedmiot opodatkowania

Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
działalność gospodarcza
działalność kulturalna
działalność oświatowa
grunty


Pytanie podatnika
1) czy w myśl uchwały Rady Miejskiej w sprawie zwolnień przedmiotowych w podatku od neruchomości zwolniona jest od opodatkowania świetlica będąca przedmiotem własności podatnika wraz z gruntem pod nią, wykorzystywana na cele kulturalne i oświatowe dla dzieci i młodzieży zamieszkałych na terenie osiedla mieszkaniowego?
2) czy grunt pod budynkiem o funkcji mieszkalno-usługowej będący przedmiotem własności podatnika powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości w wysokości jak za grunty pozostałe?


Odpowiadając na pismo w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 84 z 2002 r. z późn.zm.) oraz przepisów uchwały Nr XXVIII/245/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych w podatku od nieruchomości (Dz. Urz.Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 473. Nr 38, poz. 822), organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika co do pkt 2 wniosku.

Bowiem w myśl art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych, przy czym – zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 4, za działalność gospodarczą uważa się działalność, o której mowa w przepisach Prawa o działalności gospodarczej (obecnie: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej), z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu.

Z przedłożonego wraz z wnioskiem odpisu pełnego z Krajowego Rejestru Sądowego (nr w KRS 0000138556) wynika, iż podatnik jest przedsiębiorcą.

Rozważany jednak przedmiot opodatkowania to budynek mieszkalno -usługowy.

W myśl cytowanego wyżej przepisu, nie można uznać, że grunt pod budynkiem mieszkalnym będący w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej (skutkowałoby to objęciem tego gruntu najwyższą stawką podatkową), gdyż ustawodawca wprost wyłączył z zakresu normowania tego przepisu „budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami”.

Zapis ten ma zastosowanie również w przypadku gruntu pod budynkiem mieszkalno - usługowym. Odmienna interpretacja kłóciłaby się z zamiarem ustawodawcy wynikającym z przepisu, o którym mowa wyżej, którego celem jest opodatkowanie właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych, podatkiem od gruntu pod takim budynkiem, według stawek pozostałych.

Przemawia za tym także fakt, iż nie możemy ustalić powierzchni gruntu pod budynkiem, która jest w posiadaniu przedsiębiorcy i która to wiąże się z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Nie można w takim przypadku dokonać faktycznego obmiaru gruntu zajętego na prowadzenie działalności gospodarczej, ani zastosowania do całego gruntu pod takim budynkiem wskaźnika będącego proporcją powierzchni lokali użytkowych do powierzchni całego budynku.

Ustosunkowując się do pierwszego z postawionych przez podatnika problemu, uznać należy, iż zakresem normowania Uchwały Nr XXVIII/245/2004 Rady Miejskiej z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie zwolnień przedmiotowych w podatku od nieruchomości (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2005 r. Nr 24, poz. 473, Nr 38, poz. 822) nie objęto budynku świetlicy stanowiącej przedmiot jego własności.

Podatnik sam wskazuje we wniosku, iż świetlica ta wykorzystywana jest do celów oświatowych i kulturalnych, lecz jest także przedmiotem najmu na rzecz przedsiębiorców organizujących wesela i podobne imprezy. Najem tego budynku ma charakter zarobkowy.

Przesądza to jednoznacznie o fakcie, iż budynek ten, jako związany z działalnością gospodarczą podatnika oraz pozostający w jego posiadaniu, winien być objęty podatkiem od nieruchomości w najwyższej wysokości.

Zapis § 1 pkt 1 ww. uchwały dotyczy zaś wyłącznie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków, budowli i gruntów związanych z działalnością w zakresie kultury i kultury fizycznej.

Oczywiste jest, iż nie dotyczy to zarobkowej, odpłatnej działalności gospodarczej przedsiębiorców, gdyż przedmioty opodatkowania z nią związane podlegają najwyższej stawce podatkowej.

Nadmienia się, iż powyższe dotyczy jedynie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie jego zaistnienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj