Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PD-I/415-50/05
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/415-50/05
Data
2005.06.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
dochód
ławnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
rekompensaty


Pytanie podatnika
Problematyka opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez ławnika.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art. 216 par.1, art. 14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz.60), po rozpatrzeniu pisma z dnia 29 kwietnia 2005 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu) a sprecyzowanego w dniu 30 maja 2005 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana w ww. pismach dotyczących problematyki opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych przez ławnika - jest nieprawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 29 kwietnia 2005 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu) zwrócił się Pan do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 30 kwietnia 2005 roku sprecyzował Pan ww. wniosek w ten sposób, iż wniósł o udzielenie odpowiedzi odnośnie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskiwanych przez ławników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik jest ławnikiem Sądu Rejonowego w X. W związku z pełnioną funkcją otrzymuje wynagrodzenie.

We wniosku przedstawiono stanowisko, iż otrzymywane wynagrodzenie faktycznie stanowi niepełną rekompensatę za utracony zarobek (dietę) i jako takie powinno być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich - do wysokości nie przekraczającej miesięcznie kwoty 2.280,00zł.

Na podstawie art. 173 ustawy z dnia 21 lipca 2001 roku - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, po.1070 ze zm.) ławnicy zamieszkali poza siedzibą sądu otrzymują diety oraz zwrot kosztów przejazdu i noclegu według zasad ustalonych w tym zakresie dla sędziów. Diety te oraz zwrot kosztów korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kwoty nieprzekraczającej miesięcznie 2.280,00zł.

Natomiast rekompensaty wypłacone ławnikom na mocy art. 172 ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych uznać należy za przychody z działalności wykonywanej osobiście, określone w art. 13 pkt.5 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. jako przychody otrzymane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt.7. Z analizy art. 173 par.3 i 4 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych wynika, iż rekompensata ta nie jest wypłacana jako zwrot kosztów, ale jest świadczeniem pieniężnym mającym charakter wynagrodzenia za wykonane przez ławnika czynności.

Ustawodawca nie zwalnia od podatku dochodowego wypłat rekompensat, które uznać należy za wynagrodzenia tych osób i Sąd wypłacający te rekompensaty obowiązany jest do poboru zaliczki na podatek dochodowy na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie należy również zauważyć, że stosownie do art. 41 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnik zobowiązany jest do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc należności pomniejszonej m.in. o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust.9 pkt 5 ww. ustawy tj. w kwocie 102,25zł miesięcznie, nie więcej za rok podatkowy niż 1.227,00zł.

Informację o wysokości dochodów uzyskanych w 2004 roku oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy Sąd jako płatnik podatku dochodowego sporządza w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym na druku PIT-11/8B, zgodnie z art. 42 ust.2 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. po zakończeniu roku podatkowego, dochód z tytułu rekompensat wypłaconych ławnikowi podlega kumulacji w zeznaniu rocznym wraz z innymi dochodami uzyskanymi przez podatnika.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko zajęte przez Pana we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że niniejsza interpretacja o zakresie zastosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b par.1 ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli płatnik podatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a par. 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.1 4a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie .

Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 par.2, art. 220 i 223 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj