Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/4218/i-29/05
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/4218/i-29/05
Data
2005.10.14



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty opinii biegłego
koszty sądowe
koszty uzyskania przychodów
łączenie spółek


Pytanie podatnika
Czy spółka przejmowana może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z łączeniem się spółek, poniesione przez dniem połączenia?


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia "X" Spółka z o. o. z siedzibą w T. przy ul. (...), znak EK/2177/05 z dnia 29 sierpnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 18 sierpnia 2005r. Nr DP3/423-26/05/58747, uznające za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2005 r. znak EF/1815/05 o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej wydatków związanych z łączeniem się spółek poniesionych przed dniem połączenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowieodmawia zmiany postanowienia organu I instancji.

UZASDNIENIE

Wnioskiem z dnia 18 lipca 2005 r. Nr EF/1815/05 Spółka zwróciła się do Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego o potwierdzenie stanowiska, w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmowanej wydatków związanych z łączeniem się spółek poniesionych przed dniem połączenia.

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 18 sierpnia 2005 r. Nr DP3/423-26/05/58747 Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego odmówił uznania za słuszne stanowiska "X" Spółka z o. o. Organ I instancji stwierdza, że przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie regulują wprost kwestii dotyczących wydatków ponoszonych w związku z łączeniem się spółek kapitałowych, a w tego rodzaju sprawach należy kierować się ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów ustawy. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, zatem każdy racjonalny i prawidłowo udokumentowany wydatek nie wymieniony w katalogu negatywnym art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, który jest związany bezpośrednio lub pośrednio z działalnością podatnika i ma lub może mieć wpływ na uzyskanie przychodów, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki, o które pyta Spółka jako przejmująca, poniesione przez spółkę przejmowaną, w związku z procesem konsolidacji, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej, gdyż nie można ich odnieść do przychodów uzyskiwanych przez tę Spółkę. Jak stwierdza organ I instancji wydatki te będą miały wpływ na przychody uzyskane przez Spółkę przejmującą ale nie na przychody Spółki przejmowanej, bo ta w myśl art. 493 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w związku z połączeniem zostanie rozwiązana i przestanie istnieć.
Pismem z dnia 29 sierpnia 2005 r. (...) "X" Spółka z o. o., złożyła zażalenie na postanowienie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 18 sierpnia 2005 r. Nr DP3/423-26/05/58747 stwierdzając, że niesłusznie zaskarżonym postanowieniem Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie uznał stanowiska Spółki, iż koszty poniesione przez spółkę przejmowaną przed dniem połączenia poprzez przejęcie na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, są kosztami uzyskania przychodów.
Jak zaznacza Spółka, połączenie "X" Spółka z o. o. jako spółki przejmującej z "Y" Spółka z o. o. jako spółką przejmowaną, nastąpiło 25 stycznia 2005 r. Przejęcie polegało na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej - "Y" Spółka z o. o. na Spółkę przejmującą w zamian za udziały, które Spółka przejmująca wydała wspólnikom spółki przejmowanej.
Spółka zaznacza, iż uznając koszty poniesione przez "Y" Spółka z o. o. za koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia, opierała się na treści art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych, z którego wynika, że spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej.
Zdaniem Spółki, biorąc pod uwagę zamknięty katalog wyłączeń kosztów zawarty przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy wnioskować, że jeśli ustawodawca miałby odmienną interpretację to zawarłby ją wprost w ustawie jak to uczynił z rozliczeniem straty podatkowej poniesionej w spółce przejmowanej poprzez art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Spółka stwierdza, że w zaskarżonym postanowieniu Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w swojej argumentacji oparł się na stwierdzeniu, iż koszty poniesione przez spółkę przejmowaną w celu połączenia spółek miały na celu jej rozwiązanie, a nie osiąganie w przyszłości przychodu. Spółka uważa, że taka interpretacja faktu łączenia spółek w świetle art. 494 § 1 Kodeksu spółek handlowych jest błędna i w związku z tym Spółka nie może się z nią zgodzić, bowiem spółka przejmująca nadal prowadzi nie zmienioną działalność przy użyciu tego samego majątku, jak spółka przejmowana przed dniem połączenia. Zdaniem Spółki zachodzi zatem, absolutna ciągłość działalności, jedynie zmieniony zostaje podmiot prowadzący działalność. Spółka zaznacza, że specyfika prowadzonej działalności - oczyszczanie ścieków na oczyszczalni ścieków - nie przewiduje nawet chwilowego wstrzymania działalności, w tym również na moment przejęcia majątku i dokonania przejęcia formalnego spółki.
W związku z powyżej przytoczonymi argumentami zawartymi w uzasadnieniu do zażalenia, Spółka wnosi o sprostowanie postanowienia Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 18 sierpnia 2005 r. Nr DP3/423-26/05/58747.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie potwierdza stanowisko organu I instancji wyrażone w zaskarżonym postanowieniu z dnia 18 sierpnia 2005 r. i stwierdza co następuje.

Przepis art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje kwestie pojęcia kosztów uzyskania przychodów. W myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z pisma Spółki wynika, że przejęcie spółki nastąpiło na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych czyli przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).
"X" Spółka z o. o. słusznie zauważa, że zgodnie z art. 494 § 1 wyżej powołanej ustawy, spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej, ale przepis ten nie ma zastosowania przy sporze w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę przejmowaną w związku z procesem łączenia spółek, w tym na doradztwo gospodarcze w zakresie wyceny majątku spółki, wszelkiego rodzaju opłaty wnoszone do Sądu Rejestrowego prowadzącego KRS dotyczące połączenia i opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Jak słusznie stwierdził organ I instancji zgodnie z art. 493 § 1 powołanej ustawy, Spółka przejmowana zostaje rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego w dniu wykreślenia jej z rejestru.
W związku z powyższym kosztów, o których mówi Spółka w punkcie 2 wniosku z dnia 18 lipca 2005 r. Nr EF/1815/05 nie można zaliczyć na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów. Aby dany wydatek Spółka mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, musi wykazać, iż pozostaje on w związku przyczynowo - skutkowym (pośrednim lub bezpośrednim) z przychodami. Kryterium tego nie spełniają koszty ponoszone przez spółkę przejmowaną w związku z procesem konsolidacji na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, bowiem koszty te nie służą uzyskaniu przychodu, ani też zabezpieczaniu źródeł przychodu spółki przejmowanej w przyszłości, ponieważ w wyniku konsolidacji zakończy się byt prawny spółki przejmowanej. W związku z powyższym wymienione przez Spółkę wydatki poniesione przez spółkę przejmowaną nie spełniają warunków określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i jako nie poniesione w celu uzyskania przychodu nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.
Uwzględniając powyższe, za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2005 r. Nr (...), w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki przejmowanej wydatków związanych z łączeniem się spółek poniesionych przed dniem połączenia.

Mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności faktyczne i prawne, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie odmawia zmiany postanowienia, o którym mowa na wstępie oraz orzeka jak w sentencji decyzji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Od decyzji tej służy prawo wniesienia skargi, w dwóch egzemplarzach, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj