Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-142-1/05
z 21 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-142-1/05
Data
2005.10.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura VAT
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
-Czy Spółka ma również wystawić swoim klientom faktury korygujące oraz zażądać należności wynikającej ze zmiany stawki VAT oraz dokonać korekty deklaracji VAT dotyczących 2003r.? -Czy Spółka ma obowiązek odebrać duplikaty faktur korygujących i uregulować należność wynikającą ze zmiany stawki VAT?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 27 lipca 2005r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27 lipca 2005r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny:

Spółka prowadzi sklep stomatologiczny. W 2003r. Spółka dokonała zakupu microbrush plus regular uzupełnienie (PKWiU 33.10.15-79.99). Spółka uregulowała należność za zakupiony towar zgodnie z fakturą zakupu, na podstawie której towar ten podlegał opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%. Jednocześnie zakupiony towar został sprzedany w 2003r. w stawce 0%, w przeważającej części w sprzedaży bezrachunkowej. W czerwcu 2005r. Spółka otrzymała od sprzedawcy przedmiotowego towaru pismo wzywające do uregulowania należności wynikającej ze zmiany stawki VAT z 0% na 22% oraz odebrania duplikatów faktur korygujących.

Na tle tych okoliczności Spółka sformułowała pytanie:

  • Czy Spółka ma również wystawić swoim klientom faktury korygujące oraz zażądać należności wynikającej ze zmiany stawki VAT oraz dokonać korekty deklaracji VAT dotyczących 2003r.?
  • Czy Spółka ma obowiązek odebrać duplikaty faktur korygujących i uregulować należność wynikającą ze zmiany stawki VAT?

Stanowisko Podatnika

Spółka stoi na stanowisku, iż w fakturze z 2003r. była podana kwota do zapłaty jako cena brutto (wraz z podatkiem VAT) i ryzyko błędnego określenia stawki VAT przy ustaleniu ceny obciąża dostawcę, nabywca nie jest zobowiązany do dokonania dopłaty. Jeżeli podatnik stwierdzi, że wystawiona przez niego faktura VAT zawiera błędy powinien dokonać jej korekty za pomocą faktury korygującej. Odbiorca faktury powinien przyjąć dokument faktury korygującej i w deklaracji VAT-7 za okres, w którym została doręczona faktura korygująca (w przedmiotowej sprawie duplikat faktury korygującej) powiększyć podatek naliczony. Sam fakt przyjęcia duplikatu nie przesądza o tym, że koniecznym będzie dopłacenie do ceny towaru. Jednocześnie jeżeli dokonując dostawy podatnik zastosował błędne stawki VAT musi dokonać korekty wystawionych wcześniej faktur i skorygować deklaracje podatkowe za okresy , w których sprzedaż obarczona błędem miała miejsce.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3. Dla towarów wymienionych w załączniku nr 1 stawka podatku wynosi 3% - art. 18 ust. 1a ustawy, natomiast dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7% - art. 18 ust. 2 ustawy. Zarówno w załączniku nr 1 jak i załączniku nr 3 do ustawy ustawodawca nie wymienił towarów zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 33.10.15-79.99. Jednocześnie w myśl art. 50 ust. 1 ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych, w okresie do 31 grudnia 2005 r., w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0% lub 7% dla niektórych towarów i usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek. Na podstawie powyższej delegacji ustawowej w §59 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 27 poz. 268 ze zm.) stawki podatku wymienione w art. 18 ust. 1 i 2 ustawy obniżono do wysokości 0% dla towarów i usług, o których mowa w załączniku nr 2 - w przypadku sprzedaży tych towarów i świadczenia usług w kraju. W pozycji 19 załącznika nr 2 do wyżej wymienionego rozporządzenia ustawodawca wymienił m.in. towary o symbolu PKWiU ex33.10.15-79.99 "Wyroby medyczne i sanitarne oraz weterynaryjne z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem worków na śmieci".

Mając na uwadze powyższe w stanie prawnym obowiązującym w zakresie podatku od towarów i usług w 2003r. sprzedaż towarów o symbolu PKWiU 33.10.15-79.99 była opodatkowana według preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%.

W opinii tut. organu podatkowego Spółka dokonując sprzedaży w 2003r. microbrush plus regular uzupełnienie o symbolu PKWiU 33.10.15-79.99, prawidłowo zastosowała stawkę podatku w wysokości 0%. Jednocześnie z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż kontrahent od którego Spółka nabyła microbrush plus regular, wystawił duplikaty faktur korygujących, w których dokonał w sposób nieprawidłowy zmiany stawki podatku z 0% na 22%. Mając na uwadze, iż Spółka zastosowała do sprzedaży microbrush plus regular prawidłową stawkę podatku, w związku z czym nie powinna wystawiać faktur korygujących dla swoich odbiorców oraz korygować deklaracji VAT-7, w których wykazano sprzedaż tegoż towaru. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż w obecnym stanie prawnym przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) nie regulują kwestii odbioru faktur oraz regulowania należności z nich wynikających.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj