Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/005/2-415/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/005/2-415/04
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kradzież
kradzież składników majątkowych
strata
transport


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup towarów handlowych, które zostały skradzione podczas transportu?


W związku z pismem Spółki z dnia 22.11.2004 r. w sprawie weryfikacji stanowiska prezentowanego przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z dnia 31.05.2004 r. w kwestii możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup towarów handlowych, które zostały skradzione podczas transportu, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Faktem jest, że wśród kosztów wymienionych w katalogu negatywnym zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy nie są wyszczególnione straty w środkach obrotowych. Jednak nie oznacza to, że wszelkie straty poniesione w majątku obrotowym mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, gdyż każde zdarzenie tego rodzaju należy rozpatrywać indywidualnie, pod kątem całokształtu prowadzonej działalności, działań podjętych w celu zabezpieczenia się przed stratami, możliwości dochodzenia roszczeń oraz związku z osiągniętymi przychodami.

Z tych względów tut. organ w pełni podziela stanowisko Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, że przy ocenie możliwości zaliczenia strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów należy brać pod uwagę okoliczności powstania strat, możliwości ich uniknięcia oraz sposób udokumentowania zdarzenia powodującego straty i ustalenia jej wielkości.

Strona, odnosząc się do okoliczności powstania straty twierdzi, że Spółka nie miała i nie mogła mieć żadnego wpływu na zaistniałe zdarzenie, gdyż przewoźnikowi, któremu zlecono przewóz towarów handlowych skradziono samochód wraz z załadunkiem, co spowodowało utratę towarów Spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma transportowa w ramach swojej działalności gospodarczej zobowiązała się do przewiezienia towarów. W związku z tym konsekwencje utraty towarów w wyniku kradzieży samochodu w pierwszym rzędzie obciążają przewoźnika, który nie wykonał zobowiązania wynikającego z umowy i w myśl ogólnych zasad Kodeksu cywilnego winien rozliczyć poniesione straty i pokryć szkodę poniesioną przez Spółkę z tego tytułu.
Jeżeli Spółka odstąpiła od dochodzenia od przewoźnika pokrycia przedmiotowej straty to trudno uznać, że konsekwencje zaistniałego zdarzenia wiążą się z racjonalnie, prawidłowo prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki i mogą obciążać koszty uzyskania przychodów.

W tej sytuacji nie można zgodzić się ze stanowiskiem Strony, że poniesiona strata, która de facto powstała u przewoźnika, spełnia przesłanki określone w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy i w całości stanowi koszty podatkowe Spółki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj