Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US 39/ZV/P/Pr/74/2005
z 13 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 39/ZV/P/Pr/74/2005
Data
2005.09.13



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
modernizacja
sprzedaż środków trwałych


Pytanie podatnika
Od kiedy należy liczyć pięcioletni okres użytkowania środka trwałego w celu wykonywania czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.


Na podstawie art. 14a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60.) po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 18.07.2005r. (data wpływu do tutejszego urzędu – 22.07.2005r.) w części dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług dotyczącej sprzedaży budynku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego

– uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 22.07.2005r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynku oraz sposobu liczenia pięcioletniego okresu użytkowania wymienionego w art. 43 ust. 6 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku Strona wyjaśnia, że spółka będąca czynnym podatnikiem podatku VAT nabyła w roku 1997r. nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem. Budynek jako towar używany nie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w związku z czym spółka nie odliczyła podatku VAT przy zakupie tego budynku. Obiekt ten został zbudowany w pierwszej połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. W latach następnych po zakupie w 1997r. spółka dokonała modernizacji (dobudowano część budynku, w której obecnie znajduje się magazyn wyrobów gotowych, biura i hala produkcyjna), a także dokonała znaczącego remontu i przebudowy istniejącej części budynku. Nakłady na ulepszenie przekroczyły poziom 30% wartości początkowej obiektu. Wydatki były udokumentowane fakturami VAT i podatek naliczony w nich zawarty został odliczony przez spółkę. Inwestycja, o której mowa powyżej, została zakończona w kwietniu 2000r. i w tym miesiącu rozpoczęto jej użytkowanie. W kwietniu 2000r. spółka przeprowadzała również modernizację ww. budynku, która nie przekroczyła 30% wartości początkowej. W latach 1993-2005 spółka dwa razy zmieniała osobowość prawną: w 2002r. ze spółki cywilnej w spółkę jawną – z mocy prawa, a w 2004r. ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – na podstawie uchwały wspólników zgodnie z zasadami uregulowanymi w Kodeksie Spółek Handlowych (w szczególności na podstawie art. 553 § 1 KSH spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej). Przedmiotowa nieruchomość znajduje się w posiadaniu spółki. W związku z powyższym Strona pyta w jaki sposób należy liczyć pięcioletni okres użytkowania, wymieniony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT. Czy od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zakończona o oddana do uzytkowania inwestycja modernizacji, czy od końca roku, w którym została zakończona inwestycja.

Zdaniem Strony pięcioletni okres użytkowania towaru w celu wykonywania czynności opodatkowanych liczy się od końca miesiąca, w którym została zakończona i oddana do użytkowania modernizacja, o której mowa w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT do końca miesiąca kończącego tenże pięcioletni okres.

Z w/w przepisu art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. wynika, że podatku od sprzedaży używanych budynków, budowli lub ich części, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 w/w artykułu, nie stosuje się (mimo, że przy nabyciu tych towarów nie przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz od wybudowania upłnęło co najmniej 5 lat) w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych. Chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nia okres zakończenia modernizacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj