Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PD/423-45/WC/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PD/423-45/WC/05
Data
2005.10.07



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
cel darowizny
darowizna
instytucja publiczne
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
dotyczy zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie odliczania od dochodu darowizn na zasadach określonych w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Pismem z dnia 19.08.2005 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka przekazuje darowizny dla szkoły publicznej, ochotniczej straży pożarnej, państwowego domu dziecka i szpitali, które są przeznaczane na cele nauki, edukacji, oświaty i wychowania, ratownictwa i ochrony ludności, pomocy społecznej i ochrony zdrowia.

W związku z powyższym Spółka postawiła pytanie: czy darowizny przekazane na rzecz ww. podmiotów, przeznaczone na wymienione cele, podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem na zasadach, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki darowizny przekazane na rzecz wymienionych w pytaniu instytucji, na cele w tym pytaniu wskazane, podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem do wysokości 10% tego dochodu.

Z przedstawionym powyżej stanowiskiem Spółki nie sposób zgodzić się.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przy ustalaniu podstawy opodatkowania od dochodu, ustalonego zgodnie z art. 7 albo art. 7a ust. 1 tej ustawy, odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie - łącznie do wysokości nie przekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo art. 7a ust. 1. Z powyższego przepisu wynika, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu, darowizna musi spełniać dwie kumulatywne przesłanki. Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytkupublicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) preferowanymi przezustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny są m. in. nauka,edukacja, oświata i wychowanie, ratownictwo i ochrona ludności, pomocspołeczna, ochrona i promocja zdrowia.

Beneficjentami przekazywanych darowizn nie muszą być jednostkiposiadające status organizacji pożytku publicznego. Mogą być nimi zatemnp. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjnenieposiadające osobowości prawnej, nienależące do sektora finansówpublicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku) oraz stowarzyszeniajednostek samorządu terytorialnego.

Beneficjenci muszą natomiast prowadzić działalność pożytku publicznegow sferze zadań publicznych.

Wymienione przez Spółkę: szkoła publiczna, państwowy dom dziecka, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (szpitale), jako jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, nie należą do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Pomimo realizacji zadań wymienionych w art. 4 tej ustawy, darowizny na rzecz tych podmiotów nie podlegają więc odliczeniu od dochodu. W przypadku szpitali nienależących do jednostek sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku istnieje możliwość odliczenia przez Spółkę darowizny, stosownie do art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dotyczy to również ochotniczej straży pożarnej, która stosownie do art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229 z późn. zm.) funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach, a jej zadania i organizację określa statut. Należy więc do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 pkt 19 tej ustawy. Zatem darczyńca na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma możliwość odliczenia od dochodu darowizn dokonanych na rzecz tej organizacji oraz szpitali nienależących do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w artykule 7a ust. 1 tej ustawy.

Stosownie do art. 18 ust. 1c odliczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj