Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/50/05
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/50/05
Data
2005.08.04



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Powiązania gospodarcze, rodzinne, kapitałowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dokumentacja
dokumentowanie
podmioty powiązane
transakcja


Pytanie podatnika
Spółka akcyjna A. posiada 75 % akcji innej spółki akcyjnej, a ponadto jeden z członków jej zarządu jest członkiem rady nadzorczej drugiej spółki. Czy w transakcjach pomiędzy spółkami obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej leży po stronie obu podmiotów czy tylko po stronie A. S.A.?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 9a ust. 1, ust. 2, art. 11 ust. 4 pkt 1, ust 5a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku R. S.A. z dnia 1.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.07.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 28.07.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1.08.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Zgodnie z przedstawionym przez spółkę stanem faktycznym opisanym we wniosku P. S.A. posiada 75 % akcji R. S.A., a ponadto jeden z członków zarządu P. S.A. jest członkiem rady nadzorczej R. S.A. Pytanie R. S.A. brzmi następująco: czy w transakcjach pomiędzy P. S.A. a R. S.A. obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej leży po stronie obu podmiotów, czy tylko po stronie P. S.A. Według stanowiska wnioskodawcy cyt. "jak stanowi art. 9a ust. 1 ustawy updop, podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 - lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji. Biorąc pod uwagę literalne brzmienie przytoczonego wyżej przepisu należy przyjąć, iż obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej ciąży na podatniku, który bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli, albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego, nie mniejszy niż 5 % (art. 11 ust. 4 i 5a updop). Przepisy ustawy nie są w tym zakresie precyzyjne, R. S.A. stoi jednak na stanowisku, że w transakcjach pomiędzy P. S.A. a R. S.A. obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej spoczywa na P. S.A., a nie na obu stronach transakcji."

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku przez R. S.A., stwierdza, co następuje:

Nie ulega wątpliwości, iż w związku z faktem, iż P. S.A. posiada 75 % akcji w R. S.A., ponadto jeden z członków zarządu P. S.A. jest członkiem rady nadzorczej R. S.A., wymienione spółki są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów art. 11 ust. 4 i 5a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy z podmiotami powiązanymi mamy do czynienia w przypadku, gdy podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego. Natomiast wg art. 11 ust 5a ustawy posiadanie udziału w kapitale innego podmiotu, o którym mowa w ust. 1 i 4, oznacza sytuację, w której dany podmiot bezpośrednio lub pośrednio posiada w kapitale innego podmiotu udział nie mniejszy niż 5 %.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 - lub transakcji, w związku z którymi zapłata należności wynikających z takich transakcji dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji. Dokumentacja ta obejmuje różne informacje (wymienione w tym przepisie) sprzyjające ujawnieniu rzeczywistego celu transakcji. W myśl art. 9a ust. 2 ustawy obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

  1. 100.000 euro - jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 % kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7 albo
  2. 30.000 euro - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, albo
  3. 50.000 euro - w pozostałych przypadkach.

Z powyższego wynika, iż obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczy transakcji lub kilku transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi w momencie, gdy nastąpi przekroczenie w roku podatkowym ww. określonego poziomu kwot wynikających z umów lub rzeczywiście zapłaconych łącznie kwot wymagalnych świadczeń. Nadmienia się, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji transakcji. Oznacza to, iż należy odnieść się do definicji słownika języka polskiego. W ujęciu słownikowym "transakcja" to operacja handlowa albo bankowa typu kupno-sprzedaż, ale na większą skalę także porozumienie, układ w jakiejś sprawie, które jest wynikiem rokowań, przetargów i ustępstw. Obowiązek nałożony przez przepis art. 9a ust. 2 ustawy dotyczy podatników, którzy pozostają w związkach określonych w art. 11 ustawy, a więc obu stron transakcji.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w transakcjach pomiędzy P. S.A. a R. S.A. - jako podmiotami powiązanymi - obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spoczywa na obu stronach, oczywiście w przypadkach, gdy spełnione będą przesłanki wynikające z art. 9a ust. 2 tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj