Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PDFD/411/I-6/05
z 7 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFD/411/I-6/05
Data
2005.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księgi rachunkowe
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy poniesiony w 2005 roku koszt dotyczący zlecenia tłumaczenia tekstu i udźwiękowienia wersji polskiej progrmu edukacyjno-multimedialnego sprowadzonego z zagranicy jako towar handlowy należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia czy podlega rozliczeniu w czasie?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim stwierdza, że stanowisko spółki jawnej „.........." przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2005 r., który wpłynął w dniu 25 sierpnia 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu zaksięgowania kosztów uzyskania przychodów z tytułu zlecenia tłumaczenia tekstu i udźwiękowienia wersji polskiej programu edukacyjno - multimedialnego sprowadzonego z zagranicy jako towar handlowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 13.09.2005 r. organ podatkowy wezwał spółkę jawną „............" do uzupełnienia braków formalnych wniosku, które to zostały uzupełnione w dniu 19.09.2005 r. (data wpływu do tut. organu 21.09.2005 r.)

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Spółka jawna „...” wł. ... i ... zleciła tłumaczenie opracowania tekstu i udźwiękowienie wersji polskiej programu edukacyjno-multimedialnego sprowadzonego z zagranicy jako towar handlowy. Opracowanie to zostało przesłane do producenta, który będzie produkował program edukacyjno-multimedialny z wersją polską. Pierwsza dostawa towaru handlowego z zagranicy (bez wersji polskiej) nastąpiła w miesiącu VI/2005roku, zaś następne w miesiącu IX i X/2005 roku.

Stanowisko wnioskodawcy: Zdaniem spółki koszty opracowania wersji polskiej do sprowadzanych programów na pewno są kosztem związanym ze sprzedażą, którego jednak nie można odnieść na jednostkę produktu gdyż nie można określić jakie będzie zapotrzebowanie na ten produkt oraz jaka będzie wielkość zakupu programu. Zatem koszt opracowania tekstu i udźwiękowienia wersji polskiej programu edukacyjno-multimedialnego winien być rozliczony w okresie 3 lat poprzez rozliczenie międzyokresowe.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z definicji tej wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a wiec koszty bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów.

Z przepisu tego wynika również generalna zasada, że dla celów podatku dochodowego podstawową okolicznością zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest moment ich poniesienia, bowiem w myśl art. 22 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.Odstępstwo od ogólnej zasady wyrażonej przez ustawodawcę w art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do podatników, którzy prowadzą księgi rachunkowe. W myśl art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Ponieważ spółka jawna prowadzi księgi rachunkowe, to przy księgowaniu kosztów uzyskania przychodów zobligowana jest na podstawie art. 22 ust. 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do stosowania tzw. zasady memoriału.

Zasada ta polega na tym, że rezultaty określonych transakcji i innych zdarzeń gospodarczych rejestrowane są w ewidencji księgowej w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie wypłacenia lub otrzymania gotówki.Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że na podatnikach prowadzących księgi rachunkowe ciąży obowiązek respektowania zarówno przepisów ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), jak również ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyżej powołanej.Ponieważ koszty uzyskania przychodów są jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego, która decyduje o podstawie opodatkowania, a tym samym o wysokości obciążenia podatkowego, to o momencie zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów rozstrzygają wyłącznie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przepisy ustawy o rachunkowości.Przepisy podatkowe nie regulują natomiast wprost sytuacji, gdy dany koszt poniesiony w roku podatkowym dotyczy kilku następnych lat podatkowych.Taka sytuacja dotyczy poniesionych przez spółkę kosztów uzyskania przychodów w postaci zapłaty za opracowanie programu edukacyjno-multimedialnego w wersji polskiej sprowadzanego z zagranicy jako towar handlowy. Wydatki (koszty) te należy uznać za związane z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności (wydatki te warunkują uzyskiwanie przychodów w sposób przewidziany prawem), nie można ich jednak powiązać z przychodami konkretnego roku podatkowego, gdyż spółka na dzień dzisiejszy nie jest w stanie przewidzieć przez jaki okres będzie sprzedawała programy edukacyjno-multimedialne. Tym samym istnieje podstawa do potrącenia (ujęcia w koszty uzyskania przychodów) przedmiotowego kosztu w momencie faktycznego poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj