Interpretacja Urzędu Skarbowego w Szamotułach
ZN-DF-I/4111-69/05
z 20 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-DF-I/4111-69/05
Data
2005.10.20



Autor
Urząd Skarbowy w Szamotułach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT)
sprzedaż środków trwałych
stawka amortyzacyjna
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
Czy podlegają amortyzacji narzędzia, oznaczone symbolem PKWiU 28.62.50-33 (narzędzia do prasowania, tłoczenia lub przebijania, do metalu), nabyte do produkcji detali, w związku z zawartą umową kooperacyjną? Jaką należy zastosować stawkę do amortyzacji tych narzędzi? Czy nabyte narzędzia podatnik będzie musiał odsprzedać, czy przekazać nieodpłatnie kooperantowi po dojściu ich wartości początkowej do wartości zerowej?


Podatnik produkuje detale w ramach umowy kooperacyjnej. Do produkcji detali podatnik nabył na własny koszt wyroby oznaczone symbolem PKWiU 28.62.50-33 (narzędzia do prasowania, tłoczenia lub przebijania, do metalu), które uznał za środki trwałe, zaliczając je do grupy 4 rodzaj 484 Klasyfikacji Środków Trwałych. Zdaniem podatnika, właściwa stawka amortyzacyjna wynosi 10 %. Zgodnie z umową zawartą z kooperantem, koszt nabycia tych środków ma być wkalkulowany w cenę określonej partii detali, poprzez doliczanie po 1 groszu do ceny sprzedanego detalu. Podatnik uważa, że może amortyzować nabyte narzędzia, ponieważ doliczanie po 1 groszu do ceny sprzedaży detali będzie powodowało u niego powstawanie dodatkowego zysku, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnik twierdzi, że po dojściu wartości początkowej środków trwałych do wartości zerowej, nabyte przez niego narzędzia będzie musiał odsprzedać kooperantowi a nie przekazać nieodpłatnie.

Stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe. Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.): "Amortyzacji podlegają, (...), stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

    1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
    2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
    3) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...), zwane środkami trwałymi." Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nabył narzędzia do plastycznej obróbki metali. Narzędzia te są więc jego własnością, lecz nie stanowią odrębnych środków trwałych. Podlegają one amortyzacji łącznie z maszynami do obróbki plastycznej metali, ponieważ jako stanowiące osprzęt tych maszyn, czynią je kompletnymi i zdatnymi do użytku. Zgodnie z Częścią III Szczegółowego podziału środków trwałych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 112, poz. 1317), do grupy 4 zaklasyfikowano maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania, a do podgrupy 42 maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych. Obiektem zaliczonym do podgrupy 42 jest poszczególna maszyna wraz z wbudowanym lub zespolonym napędem indywidualnym i jej osprzętem oraz fundamentem i wyposażeniem. Symbol rodzaju środka trwałego zależeć będzie od posiadanej przez podatnika maszyny do obróbki plastycznej metali. Podgrupa 42 obejmuje następujące rodzaje środków trwałych: 420 - młoty i kuźniarki, 421 - prasy do metali i tworzyw sztucznych, 422 - maszyny do gięcia i prostowania, 423 - nitownice, 424 - nożyce do metali i tworzyw sztucznych, 425 - ciągarki, 426 - maszyny do skręcania, tkania i wyrobu sprężyn i lin, 429 - inne maszyny do obróbki plastycznej metali i tworzyw sztucznych. Natomiast do wskazanego przez podatnika rodzaju 484 zalicza się maszyny i aparaty do spawania, zgrzewania, natryskiwania oraz maszyny i aparaty do cięcia przy pomocy gazu. Z pozycji 04 wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że stawka amortyzacyjna dla środków trwałych o symbolu KŚT 4 wynosi 10 %.

Odnośnie umowy cywilnoprawnej zawartej z kooperantem, w części dotyczącej zbycia narzędzi, należy stwierdzić, że organy podatkowe nie są właściwe do interpretacji przepisów innych niż podatkowe. Jednakże należy zwrócić uwagę na art. 14 ust. 2 pkt 1) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są także przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku. Przy określaniu wysokości tych przychodów stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi organ podatkowy może określić przychód w wysokości wartości rynkowej, jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia będącego przedmiotem wniosku podatnika. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany, uchylenia lub zmiany przepisów prawa w zakresie objętym interpretacją.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj