Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II/423/47/04/OP
z 16 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423/47/04/OP
Data
2004.06.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
koszty przejazdu
opłata parkingowa
opłata za przejazd autostradą
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy pracownikom Spółki, którzy w czasie podróży służbowych korzystają z własnych samochodów przysługuje oprócz zwrotu kosztów w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, zwrot kosztów opłat za korzystanie z autostrad, parkingów?
Czy zwrócone pracownikom - korzystającym z własnych samochodów w czasie podróży służbowych - koszty uzyskania przychodu w spółce z o. o.?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 28.04.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.05.2004 r.), w sprawie udzielenia informacji dotyczącej stosowania przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, informuje co następuje:

Podatnik zwrócił sie z pytaniami na temat:
– czy pracownikom Spółki, którzy w czasie podróży służbowej korzystają z własnych samochodów przysługuje oprócz zwrotu kosztów w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu określone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. zwrot kosztów opłat za korzystanie z autostrad, parkingów,
– czy zwrócone pracownikowi koszty opłat stanowią koszty uzyskania przychodu w firmie,
–czy kwoty te są zwolnione z konieczności zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13 tej samej ustawy. Tym odrębnym przepisem jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) i zgodnie z § 3, który stanowi, że: „Z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1) przejazdów;
2) noclegów;
3) dojazdów środkami komunikacji miejscowej;
4) innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb”
Na podstawie § 5 ust. 3 ww. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem nie będącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach.Oprócz świadczeń przedstawionych powyżej pracownikowi, który odbył podróż służbową przysługuje także zwrot innych wydatków niż wyżej opisane. Przykładem innych wydatków mogą być np. opłaty za wstęp na targi i inne imprezy wystawiennicze, opłaty za przejazd płatną autostradą, udział w konferencjach itp. z uwagi na fakt, że wydatki te nie są limitowane, ich zwrot następuje w wysokości faktycznie poniesionej, w oparciu o dowody dokumentujące ich poniesienie (np. faktury VAT, rachunki, bilety wstępu).
W świetle powyższych przepisów pracownikom spółki, którzy w czasie podróży służbowej korzystają z własnych samochodów za zgodą pracodawcy przysługują oprócz zwrotu kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonej w odrębnych przepisach, także inne udokumentowane wydatki, określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, które także są wolne podatku dochodowego od osób fizycznych.
Natomiast na podstawie art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zwrócone pracownikom ww. udokumentowane wydatki poniesione w czasie podróży służbowej t. j. opłaty za przejazd płatną autostradą oraz za parkowanie, z uwagi na fakt, że nie są limitowane, stanowią koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

W związku z tym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie stanowisko podmiotu w ww. zakresie uznaje za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj