Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-91/05/z
z 1 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-91/05/z
Data
2005.09.01



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
koszt
likwidacja
nieruchomości
podział majątku
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Jakie są skutki podatkowe związane z faktem przeniesienia własności dwóch nieruchomości wchodzących w skład podlegającego podziałowi majątku spółki z o. o. w likwidacji na rzecz jednego udziałowca?


Pismem z dnia 24.02.2005r. Sp. z o. o. w likwidacji zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lesznie o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zapytanie dotyczyło ewentualnych skutków podatkowych związanych z faktem przeniesienia własności dwóch nieruchomości wchodzących w skład podlegającego podziałowi majątku wyżej wymienionej spółki w likwidacji na rzecz jednego udziałowca. Z przedstawionego w wyżej wymienionym piśmie stanu faktycznego wynika, iż przy zakupie tych nieruchomości nie występował podatek VAT oraz że nie były modernizowane w związku z czym nie uległa zmianie ich wartość w ewidencji środków trwałych.

Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem wyjaśnił, iż stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji przeniesienie własności nieruchomości wchodzącej w skład majątku likwidowanej spółki na rzecz jej udzia-łowca stanowi jego przychód w rozumieniu wyżej powołanego przepisu podlegający opodatkowaniu zryczałtowanym 19 % podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 wyżej powołanej ustawy podatkowej.
Zdaniem powyższego organu, jeżeli przychód przypadający na wspólnika z podziału majątku likwidowanej spółki przekracza wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów, to dopiero ta różnica (czyli dochód) podlega opodatkowaniu. Od tak ustalonego dochodu płatnik, tj. Sp. z o. o. w likwidacji – zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pobiera zryczałtowany podatek dochodowy i przekazuje go w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano ten podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-8A) – art. 42 ust. 1 powyższej ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy oraz odnoszących się do zagadnienia przepisów prawnych – stwierdzam, co następuje:

Na wstępie stwierdzić należy, iż interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dokonana przez organ podatkowy pierwszej instancji dotycząca zarówno kwalifikacji do źródła dochodów osiągniętego przez udziałowca spółki w likwidacji przychodu w postaci wartości uzyskanych nieruchomości, jak i kwestii opodatkowania tego przychodu, jest prawidłowa. Zgodnie bowiem z treścią art. 24 ust. 5 pkt 3 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Tym niemniej organ podatkowy drugiej instancji nie może podzielić stanowiska wyrażonego w wydanym postanowieniu, iż opodatkowaniu 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w zaistniałym stanie faktycznym, podlega przychód pomniejszony o wydatki poniesione na nabycie lub objęcie udziałów.

Stosownie bowiem do postanowień art. 30a ust. 6 wyżej cytowanej ustawy podatkowej zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9 /czyli między innymi od dochodów (przychodów) uzyskanych z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych/ pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania.

Tak więc w opisanym w zapytaniu stanie faktycznym opodatkowaniu podlega wartość otrzymanych przez udziałowca spółki z o. o. w likwidacji nieruchomości wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (co wynika z treści art. 17 ust. 2 ustawy stanowiącego, iż przy ustalaniu wartości przychodów uzyskiwanych między innymi z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki, stosuje się odpowiednio art. 19), o ile poniósł je udziałowiec.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj