Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/186a/KO/05
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/186a/KO/05
Data
2005.09.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
prawa autorskie
umowa wydawnicza
usługi prawnicze
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest działalność prawnicza, sklasyfikowana PKD 74.1. Ponadto, poza ww. działalnością współpracuje w sposób „dorywczy” z wydawnictwami oraz czasopismami wykonując czynności polegające na: opracowywaniu (tłumaczeniu) tekstów polskich ustaw w języku angielskim, które ukazują się w wydawnictwie w formie książki; autorstwie lub współautorstwie książki naukowej o tematyce prawniczej oraz pisaniu artykułów o tematyce prawniczej publikowanych w czasopismach prawniczych, przy czym współpraca (tj. sporządzanie artykułu prawnego) realizowane jest na podstawie zamówienia danego czasopisma. W odniesieniu do powyższych dzieł, w zależności od wydawnictw oraz typu dzieła, zawierane są umowy wydawnicze (związane z przeniesieniem praw autorskich na wydawcę) bądź też współpraca odbywa się bez pisemnej umowy o przeniesienie praw autorskich.W związku z powyższym wystąpiono z zapytaniem, czy wykonywanie powyższych dzieł podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko uznał że:1. W przypadku pisemnych umów z wydawnictwem zawieranych przez autowa w celu przeniesienia praw autorskich na podstawie prawa autorskiego w stosunku do artykułu opublikowanego w czasopismach oraz w przypadku udzielenia licencji na podstawie prawa autorskiego w stosunku do artykułu opublikowanego w czasopismach odpowiedzialnością za publikację obciążona jest redakcja. Ponadto, ww. umowy spełniają pozostałe kryteria wynikające z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT tj.: określenie warunków współpracy oraz zasady wypłaty wynagrodzenia. 2. W przypadku pisemnych umów o przeniesienie praw autorskich zawieranych przez autora w stosunku do publikacji książkowych, wydawnictwo, jako nabywca tych praw – sprzedaje i oferuje książki we własnym imieniu i na własne ryzyko, według własnych zasad dystrybucji ponosi odpowiedzialność za treść zbywanej książki. W przypadku przeniesienia licencji nie może być mowy o odpowiedzialności autora wobec osób trzecich. Ponadto, pozostałe warunki współpracy i wypłaty honorarium określone są w treści umowy wydawniczej. Zatem, w zakresie współpracy z wydawnictwami spełnione są wszelkie kryteria z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.W związku z faktem, iż spełnione są warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT Wnioskodawca uważa, iż przychody osiągnięte z czynności wymienionych w stanie faktycznym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym w dniu 19 kwietnia 2005r. wniosku w trybie art. 14a – Ordynacji podatkowej w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umów wydawniczych za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umów o dzieło uzależnione jest od faktu, czy czynności wykonywane w ramach umów wykonywane są przez podatnika podatku od towarów i usług określonego w art. 15 ust. Ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Zgodnie z powołanym przepisem „podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”. Zgodnie z ust. 2 artykułu 15 działalność gospodarcze obejmuje również działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wyjątek od przedstawionej definicji działalności gospodarczej stanowi ust. 3 powołanego art., w którym za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności:

1) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./

2) wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;

3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (a więc m. in. umów zlecenia i o dzieło), jeżeli „ z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności”.

Jak wynika z treści pisma odpowiedzialność za artykułu publikowane w czasopismach ponosi redakcja natomiast, w przypadku publikacji książkowych odpowiedzialność ponosi wydawnictwo.

Zatem, jeżeli zawierane do dnia 31 maja 2005r. umowy określały warunki wykonywania zleconych czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności podlegały one wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na mocy art. 15 ust. 3 pkt. 3.

W związku z wejściem noweli do ustawy o podatku od towarów i usług art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy otrzymał nowe brzmienie, w myśl którego:

„za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym dla osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich”.

Ponadto, ust. 3a konstytuuje, iż powołany powyżej przepis stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonania, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi.

Zatem, dokonanie analizy zawartych umów pod kątem warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich pozwoli stwierdzić czy wykonywane przez Panią czynności korzystają z wyłączenia z ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, w każdym z opisanych przez Wnioskodawcę przypadków mamy do czynienia z określeniem warunków wykonania, wynagrodzenia i odpowiedzialności zleceniodawcy wobec osób trzecich. W związku z powyższym, zawarte umowy po dniu 01 czerwca 2005r. również będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj