Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
PP 443/29/05
z 5 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/29/05
Data
2005.09.05



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
ewidencja
faktura VAT
podatek od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Czy rolnik ryczałtowy, sprzedający produkty rolne , pochodzące z własnej produkcji rolnej oraz świadczący usługi w zakresie rolnictwa jest zobowiązany do wystawiania faktur dokumentujących dokonaną sprzedaż oraz prowadzenia ewidencji dostaw i nabycia towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn.zm. ) po rozpatrzeniu wniosku Pana : (.......) z dnia 08.08.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: rolnik ryczałtowy a obowiązek wystawiania faktur VAT i prowadzenia ewidencji

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Pan (....), pismem z dnia 08.08.2005r.( uzupełnionym w dniu 30.08.2005r.) zwrócił się, o interpretację przepisów dotyczących dostawy produktów rolnych oraz usług rolniczych w aspekcie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny:

,,Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie, czy rolnik ryczałtowy, sprzedający produkty rolne , pochodzące z własnej produkcji rolnej oraz świadczący usługi w zakresie rolnictwa jest zobowiązany do wystawiania faktur dokumentujących dokonaną sprzedaż oraz prowadzenia ewidencji dostaw i nabycia towarów i usług.""

Stanowisko podatnika:

,,...uważam , że nie muszę wystawiać faktur VAT i prowadzić ewidencji nabyć i dostaw towarów i usług""

Stanowisko organu podatkowego:

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54., poz.535 z późn.zm.), z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 3 ustawy zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Zatem rolnikiem ryczałtowym jest ten rolnik, który nie ma obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości i nie zrezygnował z przysługującego mu zwolnienia od podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży wytworzonych przez siebie produktów rolnych oraz świadczonych usług.

W związku z powyższym rolnik ryczałtowy w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:

  • wystawiania faktur, o których mowa w art.106 ustawy,
  • prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług ,
  • składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art.99 ust.1 ustawy,
  • dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art.96 ustawy.

Jednak, aby uzyskać zryczałtowany zwrot podatku, rolnik ryczałtowy musi przede wszystkim dokonać sprzedaży jakiegoś produktu rolnego lub wykonać usługę rolniczą, z listy określonej w załączniku nr 2 do ustawy, zarejestrowanemu, rozliczającemu VAT podatnikowi tego podatku, gdyż kwotę tego podatku otrzyma od nabywcy tego produktu . Ponadto rolnicy chcący uzyskiwać zryczałtowany zwrot podatku powinni:

  1. przyjmować od nabywców produktów rolnych oryginały wystawianych przez nich faktur VAT RR dokumentujących dokonaną przez rolników dostawę oraz przechowywać oryginały tych faktur przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym fakturę wystawiono,
  2. dysponować przy dostawie produktów rolnych lub świadczeniu usług rolniczych- jeżeli rolnik ryczałtowy jest osobą fizyczną – dowodem osobistym lub innym dokumentem stwierdzającym jego tożsamość,
  3. podawać nabywcy dane niezbędne do wystawienia przez niego faktury VAT RR w postaci swojego imienia i nazwiska , numeru NIP, o ile go posiada lub numeru PESEL oraz adresu, a także banku i numeru swojego rachunku bankowego,
  4. czytelnie podpisywać wystawioną przez nabywcę fakturę VAT RR zawierającą m.in. oświadczenie, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od VAT na podstawie art.43 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54., poz.535 z późn.zm.), lub
  5. w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze, złożyć powyższe oświadczenie jako osobny dokument.

Istotnym jest również, aby rolnik ryczałtowy założył rachunek bankowy, na który nabywający od niego produkty rolne podatnicy, będą mogli dokonywać zapłaty należności za te produkty , co pozwalać im jednocześnie będzie na odzyskanie kwoty zapłaconego rolnikowi zryczałtowanego zwrotu podatku, poprzez jego wykazanie jako podatku naliczonego do odliczenia.

Zryczałtowany zwrot podatku rolnik ryczałtowy może otrzymać jedynie od zarejestrowanego podatnika VAT, który rozlicza ten podatek – nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

W związku z powyższym Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 08.08.2005r.(uzupełnionym w dniu 30.08.2005r.), iż rolnik ryczałtowy nie musi wystawiać faktur VAT i prowadzić ewidencji nabyć i dostaw towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj