Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-90-VII/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-90-VII/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
grunty rolne
obowiązek płatnika
odszkodowania
ugody


Pytanie podatnika
Czy wypłacane z tyt. zawartych umów ugody podlegają opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 jednolity tekst) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Urzędu Miejskiego w Barczewie zawarte we wniosku z dnia 10.05.2005 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 10.05.2005 r. (data wpływu 12.05.2005 r.), uzupełnionym 06.06.br. zwróciliście się Państwo z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Wnosząc zapytanie przedstawiono stan faktyczny, z którego wynika, że Gmina Barczewo w wyniku zawartych umów ugody wypłaca odszkodowania poszczególnym osobom fizycznym za utrudnienia i ograniczenia w użytkowaniu nieruchomości, wynikające z budowy sieci wodociągowej. Utrudnienia i ograniczenia w użytkowaniu, dotyczą zarówno gospodarstw rolnych, jak i nieruchomości.

Zdaniem Państwa odszkodowanie wypłacane z tyt. zawartych umów ugody podlegają opodatkowaniu, stąd Urząd Miejski w Barczewie zobowiązany jest do wystawienia informacji PIT-8C.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są: otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugod.

Ponadto, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugod), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego z tytułu:

  1. ustanowienia służebności gruntowej,
  2. rekultywacji gruntów,
  3. szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie,
  • w wyniku prowadzenia na tych gruntach przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o której mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce gruntami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603).

W świetle powyższych unormowań wynika, iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego.

Przepisy wyraźnie wskazują, że chodzi o odszkodowania, których wysokość lubzasady ustalania wynikają wprost z przepisów rangi ustawy lub aktów wykonawczychwydanych na podstawie tych ustaw, przy czym zwolnieniu nie podlegają odszkodowaniawynikające z zawartych umów lub ugod. Jak też, że chodzi o odszkodowania dlaposiadaczy gospodarstw rolnych, z którymi wprawdzie zawarto umowy-ugody (bądź napodstawie wyroków sądowych) lecz dotyczą one tylko ustanowienia służebnościgruntowej, rekultywacji gruntów czy szkód powstałych w uprawach rolnychi drzewostanie.

Reasumując w tak przedstawionym stanie faktycznym wypłacane odszkodowaniawynikające z ugody za utrudnienia i ograniczenia w użytkowaniu terenów wiejskichpodlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz podlegająkumulacji w zeznaniu rocznym z innymi dochodami uzyskanymi w dany rokupodatkowym.

Oznacza to, iż Urząd Miejski w Barczewie jest zobowiązany do sporządzania informacji PIT-8C, stosownie do postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14b § 1 i 2 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj