Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-679/12-4/MK
z 24 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-679/12-4/MK
Data
2012.10.24



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
darowizna
dywidendy
należność
obowiązek płatnika
trust
udział w zyskach
udział w zyskach osób prawnych
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy
zyski


Istota interpretacji
Przekazanie w formie darowizny zysku na rzecz Trustu, u osób działających w imieniu T nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za dokonaną darowiznę. Spółka nie jest zobowiązana do poboru podatku. Natomiast dokonując wypłat należności z tytułu dywidendy i innych udziałów w zyskach osób prawnych, na rzecz Trustees spółka będzie zobowiązana do pobierania i przekazania zgodnie z właściwością zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.



Wniosek ORD-IN 531 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.07.2012 r. (data wpływu 23.07.2012 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 04.10.2012 r., data wpływu 08.10.2012 r., na wezwanie Nr IPPB2/415-679/12-2/MK i IPPB5/423-608/12-2/AM z dnia 26.09.2012 r. (data nadania 27.09.2012 r., data doręczenia 04.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem przez spółkę swojego zysku do Trustu w formie darowizny czy tez dywidend lub wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz wynikających z tego tytułu obowiązków płatnika – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z przekazaniem przez spółkę swojego zysku do Trustu w formie darowizny czy tez dywidend lub wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz wynikających z tego tytułu obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o., zwana dalej Spółką, została założona przez S. Trust, zwanym dalej Trustem, celem uzyskiwania dochodów z przeznaczeniem na działalność charytatywną Trustu. Trust jest jej jedynym udziałowcem. Spółka zakupiła grunt, na którym zostanie wybudowany budynek biurowy pod wynajem. Wszystkie dochody Spółki będą przekazywane do Trustu z przeznaczeniem na działalność charytatywną.

Trust jest organizacją charytatywną prawa brytyjskiego, wpisaną do brytyjskiego rejestru organizacji charytatywnych, powołaną do realizacji celów charytatywnych, jakie trustees (tj osoby działające w imieniu Trustu) uznają za stosowne. Głównym celem Trustu jest wspieranie żydowskich organizacji charytatywnych działających w Wielkiej Brytanii i wśród społeczności żydowskiej w Izraelu, w szczególności w obszarach edukacji i wsparcia socjalnego dla dzieci, zwłaszcza tych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Trust udziela także wsparcia organizacjom nieżydowskim działającym w ww. obszarach. Trust nie jest osobą prawną w rozumieniu prawa brytyjskiego, także dla celów podatku dochodowego. Trust i jego trustees, są zwolnieni z brytyjskiego podatku dochodowego ze względu na swoją działalność charytatywną (zwolniony jest dochód przeznaczony na działalność charytatywna).

Spółka rozważa rozpoczęcie działalności pożytku publicznego i uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Działalnością statutową byłaby edukacja i wsparcie socjalnego dla dzieci, zwłaszcza tych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, oraz działalność na rzecz organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zakresie określonym w kilku punktach art. 4 ust. 1 tej ustawy.

Formą działalności na rzecz organizacji pozarządowych byłoby przekazywanie darowizn na rzecz Trustu. Darowizny pochodziłyby z wypracowanego przez Spółkę zysku.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 26.09.2012 r. Nr IPPB2/415-12-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • czy osobami działającymi w imieniu Trustu (trustee) są osoby fizyczne czy też osoby prawne...

Braki uzupełniono w wyznaczonym terminie. W kwestii doprecyzowania wyjaśniono, że:

  • osobami działającymi w imieniu Trustu (Trustem) są tylko osoby fizyczne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy dochody Spółki, gdyby posiadała ona status organizacji pożytku publicznego, mogłyby korzystać ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT, jeśli będą one przeznaczone na przekazywanie darowizn na rzecz Trustu (przy czym środki na te darowizny pochodziłyby z wypracowanego przez Spółkę zysku), niezależnie od tego czy przekazywanie darowizn na rzecz Trustu będzie jedynym lub nie przejawem realizacji działalności statutowej Spółki...
  2. Czy Spółka przekazując swój zysk do Trustu w formie darowizn czy też dywidend lub wypłat należności z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych, byłaby zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat...

Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie Nr 2 wniosku w przedmiocie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpowiedź na pytanie Nr 1 w przedmiocie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostanie udzielona w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad. 2) Zdaniem Spółki, przekazując swój zysk do Trustu w formie darowizn czy też dywidend lub wypłat należności z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych, nie jest ona zobowiązana do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.

W przypadku darowizn nie ma tego obowiązku, ponieważ nie oznaczają one przeznaczania zysku do podziału między udziałowców. Darowizny są odrębną od przeznaczania zysku do podziału między udziałowców instytucją prawną. Darowizna jest instytucją określoną w Tytule XXXIII Księgi trzeciej Kodeksu cywilnego (art. 888 - 902). Natomiast przeznaczanie zysku do podziału między udziałowców spółek z o.o. uregulowane jest w art. 191 -193 Kodeksu spółek handlowych. Stąd też przekazywanie darowizn na rzecz udziałowca, nawet jeśli środki na te darowizny pochodzą z wypracowanego przez spółkę z o.o. zysku, nie mogą być traktowane jako przeznaczanie zysku do podziału między udziałowców. A skoro jedynie dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych są przedmiotem zryczałtowanego podatku dochodowego, nie ma obowiązku pobierania tego podatku od darowizn przekazywanych na rzecz udziałowca.

W odniesieniu zaś do dywidend lub wypłat należności z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych, to zgodnie z art. 41 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 30a ust1 pkt 4 wynikający z art. 41 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązek pobrania podatku jest zatem obowiązkiem płatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego oraz jego uzupełnienia będącego odpowiedzią na przesłane wezwanie wynika, że Spółka, została założona przez S. Trust, celem uzyskiwania dochodów z przeznaczeniem na działalność charytatywną Trustu, który jest jej jedynym udziałowcem. Trust nie jest osobą prawną w rozumieniu prawa brytyjskiego, także dla celów podatku dochodowego. Osobami działającymi w imieniu Trustu są tylko osoby fizyczne.

Spółka rozważa rozpoczęcie działalności pożytku publicznego i uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Formą działalności na rzecz organizacji pozarządowych byłoby przekazywanie darowizn na rzecz Trustu, które pochodziłyby z wypracowanego przez Spółkę zysku. Spółka dokonywała będzie wypłat dywidend lub wypłat należności z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych na rzecz trustu.

W związku z powyższym powstała wątpliwość czy na Spółce będą ciążyć obowiązki związane z pobraniem zryczałtowanego podatku od tych wypłat.

Stosownie do zapisu art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Celem darowizny jest dokonanie nieodpłatnego przysporzenia na rzecz obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Może ona polegać zarówno na przesunięciu do majątku obdarowanego określonych przedmiotów majątkowych, jak i na innych formach dyspozycji majątkowych darczyńcy prowadzących do zmniejszenia jego majątku, a po stronie majątku obdarowanego – do zwiększenia aktywów lub zmniejszenia pasywów.

Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Zatem podstawowym elementem darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w przyszłości. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania danej czynności podatkiem od spadków i darowizn lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma kwalifikacja świadczenia, a zatem treść konkretnej umowy wiążącej strony.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że wskutek przekazania w formie darowizny zysku na rzecz Trustu, u wspólników Trustu nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za dokonana darowiznę.

Gdyby jednak okazało się, że przedmiotowa „darowizna” ma charakter zwrotny, np. będzie elementem jakiegokolwiek rozliczenia w teraźniejszości bądź przyszłości, wówczas należałoby uznać, że nie wystąpi tu przypadek darowizny w rozumieniu Kodeksu cywilnego i w związku z tym organ podatkowy może wywieść skutki podatkowe adekwatne do ustalonej sytuacji faktycznej.

Należy przy tym zastrzec, iż rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest ustalanie, czy opisana „darowizna” ma charakter bezzwrotnego świadczenia, bowiem stanowi to domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Jeżeli jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różnić się od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, w szczególności, jeżeli umowa darowizny będzie związana ze świadczeniem wzajemnym Trustu w jakiejkolwiek formie, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego. Zatem na Spółce, jako podmiocie dokonującym darowizny na rzecz osób fizycznych będących Trustees, nie będą ciążyły obowiązki związane z poborem i przekazaniem zryczałtowanego podatku od dokonanych darowizn.

Odnosząc się natomiast do kwestii związanej z powstaniem obowiązku poboru zryczałtowanego podatku w odniesieniu do dywidend i dokonywanych wypłat należności z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych organ podatkowy zauważa, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Natomiast w myśl art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:

  1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
  2. (uchylony),
  3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
  4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
  5. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  6. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
  7. w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa - ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość nominalna unicestwianych udziałów (akcji) w spółce dzielonej do wartości nominalnej udziałów (akcji) przed podziałem,
  8. wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 30a ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a, z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zastrzeżenie zawarte w tym przepisie oznacza, że w określonych sytuacjach opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d ww. ustawy.

Jednocześnie w myśl art. 30a ust. 2 ww. ustawy, przepisy art. 30a ust. 1 pkt 1-5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Jak wynika z powyższych uregulowań prawnych w przypadku dokonywania przez Wnioskodawcę wypłat na rzecz jednostki nie posiadającej osobowości prawnej, tj. Trustu mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, dochód (przychód) faktycznie otrzymają, trustees. W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, są to osoby fizyczne. Zatem, jeżeli Wnioskodawca dokona przedmiotowej wypłaty na rzecz osoby działającej w imieniu Trustu, która udokumentuje miejsce zamieszkania certyfikatem rezydencji podatkowej Wielkiej Brytanii w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20.07.2006 r. (Dz. U z 2006 r. Nr 250, poz. 1840).

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. Konwencji, dywidendy, wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Z treści ww. przepisu wynika, iż dochód z tytułu dywidendy podlega opodatkowaniu zarówno w państwie zamieszkania, jak i w państwie źródła.

  1. Jednakże, takie dywidendy:
    1. będą zwolnione z opodatkowania w Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, jeśli osoba uprawniona do dywidend jest spółką mającą siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie i posiada w dniu wypłaty dywidend nie mniej niż 10 procent udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendy i posiadała lub będzie posiadać takie udziały (akcje) przez nieprzerwany 24 miesięczny okres, w którym dokonano wypłaty;
    2. z zastrzeżeniem punktu a) niniejszego ustępu, mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 procent kwoty dywidend brutto.

    Postanowienia niniejszego ustępu nie dotyczą opodatkowania spółki w odniesieniu do zysków, z których dywidendy są wypłacane.
  2. Określenie "dywidendy" użyte w tym artykule oznacza dochód z udziałów (akcji) lub innych praw do udziału w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również dochód z innych praw w spółce, który według prawa Umawiającego się Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z udziałów (akcji) i obejmuje również każdy dochód, który według prawa Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest traktowany jak dywidenda lub dystrybucja dokonywana przez spółkę.
  3. Postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do dywidend, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy, działalność poprzez zakład w nim położony i gdy udział, z tytułu którego dywidendy są wypłacane, faktycznie wiąże się z działalnością takiego zakładu. W takim przypadku stosuje się postanowienia artykułu 7 niniejszej Konwencji.
  4. Jeżeli spółka, której siedziba znajduje się w Umawiającym się Państwie, osiąga zyski lub dochody z drugiego Umawiającego się Państwa, wówczas to drugie Państwo nie może ani obciążać podatkiem dywidend wypłacanych przez tę spółkę, z wyjątkiem przypadku, gdy takie dywidendy są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym drugim Państwie lub w przypadku, gdy udział, z tytułu którego dywidendy są wypłacane, faktycznie wiąże się z działalnością zakładu położonego w tym drugim Państwie, ani też obciążać niewydzielonych zysków spółki podatkiem od niewydzielonych zysków, nawet kiedy wypłacone dywidendy lub niewydzielone zyski całkowicie lub częściowo pochodzą z zysków albo z dochodów osiągniętych w tym drugim Państwie.
  5. Postanowienia niniejszego artykułu nie mają zastosowania, jeżeli głównym celem lub jednym z głównych celów jakiekolwiek osoby, do której odnosi się powstanie lub nabycie udziałów (akcji) lub innych praw, z tytułu których dywidenda jest wypłacana, było wyłącznie uzyskanie korzyści z niniejszego artykułu w wyniku powstania lub nabycia tych praw.

Z powyższego wynika, że Spółce, która dokonuje wypłat Dywidendy (w tym przypadku Spółka polska), z zastrzeżeniem warunków określonych w art. 10 ww. umowy, przysługuje prawo do ich opodatkowania, zgodnie z prawem tego państwa.

Jednocześnie przepis art. 10 ust. 2 lit. b) ww. umowy przewiduje również ograniczenie tego opodatkowania w państwie źródła, a mianowicie podatek w ten sposób pobierany nie może przekroczyć 10% procent kwoty dywidend brutto.

Jeżeli Trustees będzie rezydentem podatkowym innego państwa, zastosowanie znajdą postanowienia umowy zawartej z państwem, w którym dana osoba posiada miejsce zamieszkania.

Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do art. 41 ust. 4 płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4, 4a, 5 i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.

Spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana, jako płatnik, pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, od dochodu określonego w art. 24 ust. 5 pkt 7 lub 8 (art. 41 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach funduszu udziałowego płatnicy, o których mowa w ust. 4, pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego, a w spółdzielniach od dnia podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały dotyczącej podwyższenia funduszu udziałowego (art. 41 ust. 5 ww. ustawy).

Zgodnie zaś z art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 tej ustawy w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani przesłać podatnikom, o których mowa w art. 3 ust. 2a, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (IFT-1/IFT-1R), również gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 4.

Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 2, sporządzają i przekazują również podmioty, o których mowa w art. 41, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku, o którym mowa w art. 29-30a. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio (art. 42 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż w przypadku dokonywania wypłat dywidendy lub wypłat z tytułu innych udziałów w zyskach osób prawnych na Spółce ciążyć będzie obowiązek poboru i przekazania zryczałtowanego podatku dochodowego. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe będzie pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Reasumując: przekazanie w formie darowizny zysku na rzecz Trustu, u osób działających w imieniu Trustu nie skutkuje powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Wnioskodawca nie otrzyma jakiegokolwiek ekwiwalentu za dokonaną darowiznę. Spółka nie jest zobowiązana do poboru podatku. Natomiast dokonując wypłat należności z tytułu dywidendy i innych udziałów w zyskach osób prawnych, na rzecz Trustees spółka będzie zobowiązana do pobierania i przekazania zgodnie z właściwością zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 poz. 270 ze zm). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj