Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB1-415/86/05/MC
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1-415/86/05/MC
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
składki na ubezpieczenia społeczne
umowa zlecenia
wynagrodzenia


Pytanie podatnika
Czy składki na ubezpieczenia społeczne, wynagrodzenie żony można zaliczyć w koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik działając na podstawwie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 18.06.2005 r. (uzupełnionego w dniu 28.06.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie sposobu odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne żony jako osoby zatrudnionej na umowę zlecenie stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zawarł Pan z żoną umowę zlecenie. Przedmiotem umowy jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów w Pana firmie. Od należności objętej tą umową odprowadza Pan składki na ubezpieczenie zdrowotne.Zdaniem tutejszego organu podatkowego sposób odliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, który przedstawił Pan w piśmie nie jest prawidłowy.

Zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Jako zleceniodawca, jest Pan zobowiązany do pobrania i odprowadzenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne od należności wynikającej z zawartej z żoną umowy zlecenia. Płatność składki realizowana jest w całości z dochodu małżonki.
Z treści Pana pisma wynika, iż małżonka nie jest zgłoszona do ubezpieczenia jako osoba współpracująca.
W związku z tym obniżeniem podatku dochodowego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi w rocznym zeznaniu podatkowym, w którym żona będzie miała możliwość odliczenia od podatku (łącznego podatku) składek na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winien Pan, jako płatnik, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszoną o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
Płatnicy, o których mowa w art. 41 ust. 1 - na podstawie art. 42 ust. 1 w/w ustawy przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy w terminie do dnia 20 miesiąca następujecego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego właściwego w/g miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczna, w/g siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4).

W terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym płatnicy składek zobowiązani są do sporządzenia i przekazania podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu imiennej informacji o wysokości dochodu, sporządzonej w/g ustalonego wzoru (PIT-11 /8B).
Żona otrzymując od Pana w/w informację winna uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym dochody uzyskane z tytułu wykonanej umowy zlecenia jak również składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały pobrane z jej wynagrodzenia.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwila zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążeca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj