Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-47/05
z 21 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-47/05
Data
2005.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odsetki
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku założenia przez klienta lokaty terminowej w SKOKU nie pobiera się 19 % podatku od odsetek w oparciu o art. 30 a ust. 2 i art. 42 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowę z Wielką Brytanią o zaniechaniu podwójnego opodatkowania z 16.12.1976 r. ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26.07.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (uzupełniony pismem z dnia 16.08.2005r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Klient posiada miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, jest tam również zameldowany, uzyskał certyfikat rezydencji, posiada tam stałą pracę i rozlicza się z uzyskanych dochodów w tym państwie, jest obywatelem Polski, chciałby ulokować pieniądze na lokacie terminowej w SKOKU.

Jednostka pyta czy w takim przypadku jest zobowiązana do pobrania od tej lokaty 19 % podatku od odsetek ?

Zajęto następujące stanowisko: w przypadku założenia przez klienta lokaty terminowej w SKOKU nie pobiera się 19 % podatku od odsetek w oparciu o art. 30 a ust. 2 i art. 42 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umowę z Wielką Brytanią o zaniechaniu podwójnego opodatkowania z 16.12.1976 r.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zasady opodatkowania przychodów z odsetek reguluje art. 30 a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Z treści przepisu wynika, że od uzyskanych odsetek lub z innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a w/w ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 30 a ust. 2 cyt. ustawy przepis ust. 1 pkt 1 i 5 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub nie pobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem uzyskania od podatnika certyfikatu rezydencji - odpowiedniego zaświadczenia o miejscu zamieszkania lub siedzibie za granicą wydane do celów podatkowych przez właściwą danemu terytorium administrację podatkową.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma umowa między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r. (Dz. U. z 1978 r. Nr 78 poz. 7). Kwestia opodatkowania odsetek określona jest w art. 11 w/w umowy, który mówi iż odsetki, które pochodzą z jednego umawiającego się państwa i uzyskiwane są przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie, które jest ich właścicielem podlegają w związku z tą regulacją opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie. Zatem odsetki wypłacane osobom mającym miejsce zamieszkania i opodatkowania w Wielkiej Brytanii, posiadających certyfikat rezydencji na terytorium tego kraju są w Polsce wolne od podatku.

W związku z powyższym SKOK jako płatnik nie jest zobowiązany do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek w przypadku założenia przez klienta lokaty terminowej.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj