Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-32/05/DR/3283
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-32/05/DR/3283
Data
2005.01.24



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
podatek od towarów i usług
towar


Pytanie podatnika
Gdzie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, usługi świadczone na rzecz podatnika poza granicami RP przez kontrahentów zagranicznych, mających siedzibę w państwach Unii Europejskiej, a polegające na wprowadzaniu towarów do sieci handlowych, oklejaniu etykietami wyrobów oraz usługi związane z konkretnymi transakcjami handlowymi, za które wypłacane są premie pieniężne?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, w odpowiedzi na zapytanie z dnia 30.11.2004 r. z zakresu podatku od towarów i usług (doręczone w dniu 06.12.2004 r.), uzupełnione następnie w dniu 10.01.2005 r., działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) - wg stanu prawnego na dzień 31.12.2004 r.- wyjaśnia, co następuje:

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż towarów, które posiada w ofercie handlowej zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami - na terytorium innych państw członkowskich Wspólnoty. W krajach Wspólnoty na rzecz Wnioskodawcy świadczone są usługi związane:

    1) z wprowadzeniem towarów do sieci handlowych,
    2) z oklejaniem etykietami wyrobów,
    3) konkretnymi transakcjami handlowymi, za które wypłacane są premie pieniężne.

Przedmiotem zapytania Podatnika jest ustalenie miejsca świadczenia powyższych usług, wykonywanych w innych krajach Wspólnoty. Zdaniem Podatnika - w oparciu o dyspozycję art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wszystkie ww. usługi winny podlegać opodatkowaniu na terytorium RP. Tytułem uzupełnienia w dniu 10.01.2005 r. Podatnik stwierdził, nie okazując opinii organu statystycznego, że wszystkie ww. usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 51 i 52 -(usługi w zakresie handlu hurtowego i detalicznego). Odpowiadając na powyższe zapytanie zauważa się, co następuje:

Jeżeli zaklasyfikowanie przedmiotowych czynności zostało dokonane w sposób prawidłowy należy wskazać, że dla usług związanych z handlem nie przewidziano szczególnych zasad określenia miejsca świadczenia. Obowiązuje tu zatem ogólna zasada zawarta w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. Jeżeli usługi powyższe świadczone byłyby przez podmioty zagraniczne poza terytorium RP na rzecz Wnioskodawcy, nie wystąpiłaby podstawa do ich opodatkowania w kraju, jak uważa Wnioskodawca.
Równocześnie należy zauważyć, że w przypadku, gdyby usługi świadczone przez kontrahentów na rzecz Spółki zostały zakwalifikowane jako usługi świadczone przez pośredników, związane bezpośrednio z dostawą towarów, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, to zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), dodanego przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), zmieniającego ww. rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów, miejscem świadczenia byłoby miejsce dokonania dostawy (rozumiane tu jako miejsce rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług).
Jednocześnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia wynika, iż w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa, na którym zgodnie z ust. 1 ma miejsce świadczona usługa - miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Oceniając w ten sposób przedstawione zagadnienie, miejscem opodatkowania byłoby terytorium RP, jak uważa Podatnik. Nabywca usługi - czyli Spółka miałaby wówczas obowiązek rozliczyć podatek od towarów i usług w Polsce z tytułu importu usług przy założeniu, iż w Polsce następuje rozpoczęcie wysyłki lub transportu towarów do nabywcy chyba, że podatek należny rozliczyłby świadczący usługę, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ocena, którą zasadę związaną z miejscem opodatkowania należy zastosować, zależy od charakteru umów zawartych pomiędzy Podatnikiem a jego kontrahentami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj